Hlavní obsah

Navrhněte hodnocení přístupnosti filmů, vyzývá ministerstvo

Ministerstvo kultury připravilo několik možností řešení jednotné klasifikace audiovizuálních projektů v České republice. Navrhuje buď zřídit samoregulační orgán nebo upravit kompetence Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, čímž by řešení této problematiky zůstalo v kompetenci státních orgánů. Každý občan může posílat své připomínky k systému na ministerstvo.

Navrhněte hodnocení přístupnosti filmů, vyzývá ministerstvo

Koncepci, jejíž vytvoření uložila ministerstvu loni vláda, úřad zveřejnil na své internetové stránce. Koncepce uvádí, že otázka posuzování přístupnosti obsahu audiovizuálních děl a jejich možného dopadu na vývoj dětí a mladistvých je v České republice řešena nedostatečně. Zákonná úprava, podle níž za stanovení hranice přístupnosti díla nese odpovědnost jeho výrobce či distributor, je ve srovnání s úpravami ostatních evropských států nedostačující, uvádí ministerstvo.

Na rozdíl od jiných evropských zemí neexistuje v ČR jednotný systém piktogramů označujících audiovizuální díla, nepůsobí zde ani žádná odborná instituce, která by díla klasifikovala. Nápadem vytvořit samoregulační orgán se ministerstvo inspirovalo v Nizozemsku a jak uvádí, je tamní model inspirací i pro další země EU. Taková instituce by jednotně označovala veškerá audiovizuální díla v ČR bez ohledu na povahu nosiče, tedy filmy v kinech, na DVD a VHS včetně videoher, televizní pořady a další.

Na zavedení podobného systému by se finančně podílel stát, dalšími finančními zdroji by byly příspěvky subjektů působících v oblasti audiovize (distributoři, provozovatelé kin, prodejci video/DVD nosičů). Zavedení systému je podle ministerstva vhodné pro lepší informovanost diváků, ale i pro větší právní jistotu provozovatelů vysílání či výrobců a distributorů audiovizuálních děl.

Podle ministerských úředníků by klasifikační systém neměl být čistě jednostranným opatřením ze strany státu, ale měl by vznikat za organizační i finanční podpory státu. Materiál na webu ministerstva kultury www.mkcr.cz je prý pouze informační a vychází ze zkušeností jiných zemí, kde podobné systémy již fungují. Vzhledem k tomu, že se tato problematika týká všech televizních a filmových diváků, chce ministerstvo s veřejností o návrhu diskutovat. Lidé mají své připomínky adresovat odboru médií a audiovize ministerstva kultury či elektronicky na adresu lenka.mikolasova@mkcr.cz do 15. září. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků