Hlavní obsah
Zleva František Nedbal (starosta Filip Dubský), Bohuslav Patzelt (jeho otec Petr Dubský), Ivana Zajačková (jeho žena Marie) a Lukáš Rous (syn Václav) Foto: Jiří P. Kříž, Právo

Naši furianti zůstávají otiskem života

Bloudění režisérky Věry Herajtové kolem Prahy, která je jí zapovězená - příčiny hledejme v tom, že je to dáma noblesní, nerada se pere a vyhýbá se pavlačím - přivedlo ji znovu do Mostu, kde od listopadu hrají její Naše furianty. Tedy samozřejmě hlavně Ladislava Stroupežnického.

Zleva František Nedbal (starosta Filip Dubský), Bohuslav Patzelt (jeho otec Petr Dubský), Ivana Zajačková (jeho žena Marie) a Lukáš Rous (syn Václav) Foto: Jiří P. Kříž, Právo
Naši furianti zůstávají otiskem života

První české realistické drama, komedie jako hrom, zůstává věrným otiskem života, neboť povaha Čechů se za století a čtvrt od premiéry ve Zlaté kapličce ani trochu neodklonila od sebestředné nadutosti a evropské podprůměrnosti.

Ten punč platím já

Vlastně přece jen. V civilizovanější části kontinentu platíme nejenom přičiněním obecních úřadů za slouhy, korupčníky a tajtrlíky ještě o něco větší než za časů obrození. Naši furianti jsou příležitostí točit se jako ratlíci za vlastním ocasem. Už se hráli i jako svár mezi modrými a oranžovými (Uherské Hradiště).

Herajtová v Městském divadle zůstala střízlivější. Ženská s rozumem je to. Ponechaly s dramaturgyní Kateřinou Šplíchalovou Mocovou dramatikův text bez větších – a většinou zbytečných aktualizačních zásahů, a ejhle, ono to funguje univerzálně. Každý si rád za Dubské i za Buškovy dosadí vlastní komunální či hradní oblíbence.

Tomáš Alferi opatřil režisérčin part líbeznými skladbami českých luhů a hájů, které krásně kontrastují s pytláky, trumfíři, urážlivými nevzdělanci a nedůtklivými škrholy u moci. Lid má své písně. Zpívá se jich v mosteckých Našich furiantech asi tucet. Samé národní. Ano, tak trochu z babiččiny krabičky, ale jako na besedě.

Záměr bohulibý. Kdo ty Putimské brány, Bejvávalo a další písničky v záplavě ohlupujících Superstar a Československomátalent ještě zná?! Vždyť i Večerníček šoupli pro udržení ducha jen sedmiprocentní menšině, tedy na Dvojku.

Rád ohýbá hřbet

Je důležité mít v souboru Dubského a Buška. Nafoukaným starostou pod čepcem je František Nedbal a pákou korupce a pytláctví na dědině Stanislav Oubram. Mudrlanty v opozici pak Radim Madeja (vysloužilec Bláha) a Milan Kačmarčík (švec Habršperk). Obklopeni jsou lidem bujarým, se sklenkou kořalky vždy v ruce.

Podobnost s našimi časy tentokrát tedy čistě náhodná. Ani Václav - s Verunkou ve sklepě - nemusí nahoru volat dvojsmyslné: „Narážím!“ Ale střed Evropy je přesně vymezený. On je vlastně jen sebestředný, nebojovný a rád ohýbá hřbet.

Městské divadlo Most - Ladislav Stroupežnický: Naši furianti. Režie, úprava textu Věra Herajtová, dramaturgie Kateřina Šplíchalová Mocová, scéna Petr Kastner, kostýmy Romana Tůmová, hudební spolupráce Tomáš Alferi. Premiéra 25. listopadu 2011.

Celkové hodnocení: 50%

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků