Hlavní obsah
Kálačakra mandala (Ilustrační foto) Foto: Národní galerie

Náprstkovo muzeum koupilo sbírku buddhistického umění

Sbírku buddhistického umění z Mongolska zpřístupní od května Třeboň v Kotěrově vodárenské věži. Poslední roky byla přístupná nepravidelně. Asi polovinu sbírky koupilo od jejího vlastníka Národní muzeum, za každý z 39 obrazů zaplatilo desítky tisíc Kč. O koupi druhé části sbírky jedná. Galerii buddhistického umění bude nově provozovat město.

Kálačakra mandala (Ilustrační foto) Foto: Národní galerie
Náprstkovo muzeum koupilo sbírku buddhistického umění

Sbírku shromáždil v 70. a 80. letech minulého století třeboňský rodák Milan Klečka, když pracoval jako geolog v Mongolsku. Část sbírky, 39 maleb, získalo loni Národní muzeum - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, jež uchovává exponáty tibetského buddhismu.

„Máme ve sbírkách asi 3000 podobných předmětů, ale tento soubor je mimořádný a není ve střední Evropě podobné sbírky. Koupili jsme 39 závěsných obrazů, nádherné závěsné chrámové textilie,” řekla ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová.

Náboženské malby a chrámové textilie ze sbírky jsou podle ní ojedinělé, za velmi významné označila dva obrazy z konce 18. století, ostatní díla pocházejí ze začátku 20. století. Sbírka je cenná i tím, že vypovídá o Mongolsku z doby, kdy byla země pro západní badatele těžko přístupná. Od otevření v květnu 2013 byla galerie přístupná nepravidelně. Nyní, kdy sbírku koupilo muzeum, ji začne provozovat město. „Třeboň získala novou atraktivitu,” řekla starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL).

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur má sbírky uměleckého řemesla tibetského buddhismu. Nashromáždili je českoslovenští odborníci, kteří pracovali v Mongolsku od 60. let 20. století.

Vodárenská věž byla postavena v roce 1909 dle návrhu architekta Jana Kotěry. Vodárna zásobovala město pitnou vodou do konce 60. let 20. století, od roku 1988 je objekt památkově chráněn. V roce 2005 ho město pronajalo Klečkovi, který věž během osmi let zrekonstruoval a vytvořil místo pro vlastní sbírku. Návštěvnická kapacita je 30 lidí. Naproti věži je Asijské kulturní centrum, jehož součástí je Zahrada soucitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků