Hlavní obsah
EU už podpořila stovky projektů. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Na podporu kultury chce EU dát 40 miliard korun

Pro podporu kulturních odvětví funguje od začátku letošního roku nový program Evropské unie nazvaný Kreativní Evropa. Peníze bude rozdělovat v letech 2014 až 2020 a k dispozici bude celkem 1,46 miliardy eur (cca 40 miliard korun). Program navazuje na dřívější programy Media a Kultura, proti minulému programovacímu období je ale jeho rozpočet vyšší o devět procent, řekli zástupci kanceláře programu novinářům.

EU už podpořila stovky projektů. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Na podporu kultury chce EU dát 40 miliard korun

Programy Kultura a Media podporovaly kulturní a audiovizuální odvětví po více než 20 let. Jejich sloučení má přinést zjednodušení přístupu k podpoře a nové příležitosti pro spolupráci všech odvětví. V rámci nového programu má být 56 procent podpory určeno pro projekty, které dříve čerpaly podporu v programu Media, 31 procent na ty, které žádaly o podporu z programu Kultura. Zbylých 13 procent z peněz je určeno na projekty, které svým zaměřením zasahují do obou.

Koordinátor programu Kreativní Evropa Karel Barták připomněl, že EU má v oblasti kultury minimální pravomoci. „Neměla by podnikat vůbec nic – řada politiků z mnoha členských států se domnívá, že by to tak mělo být. V oblasti kultury není žádná legislativa ani doporučení,“ řekl. Jedinými kompetencemi Unie podle něj je skutečnost, že evropské instituce umožňují členským státům vzájemné kontakty i v této oblasti a malý doplňkový program, jímž se EU snaží financovat projekty s jistou přidanou hodnotou, které by jinak financovány nebyly.

152 českých projektů

Program Kultura poskytoval částečné financování především neziskových mezinárodních projektů ze všech kulturních oborů s výjimkou audiovize. Česká republika do něj měla přístup od roku 2001. V období 2007 až 2013 z něj bylo podpořeno 163 českých kulturních organizací, které se účastnily 152 projektů s celkovou podporou asi 1,5 miliardy korun. Konkrétní částku, která směřovala jen českým organizacím, ale nelze podle zástupců kanceláře určit.

Program Media přispíval na filmovou distribuci, vývoj nových filmů – tedy například producentskou a scenáristickou přípravu, financoval festivaly, vzdělávání či propagaci. „Podporujeme všechno kromě samotné tvorby filmů,“ uvedl Barták.

České projekty získaly během členství v programu přes 458 miliónů korun, více než polovina této částky šla na distribuci a vývoj filmů. EK, ale i tuzemské nevládní a neziskové organizace působící v kultuře připomínají, že kulturní a kreativní odvětví jsou významným zdrojem pracovních míst a růstu v Evropě. Generují přibližně 4,5 procenta evropského HDP a zaměstnávají zhruba 3,8 procenta pracovní síly EU (8,5 miliónu lidí) – více než například evropský automobilový průmysl. Podpora ze strany EU jim pomůže využít příležitosti související s globalizací a přechodem na digitální média.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků