Hlavní obsah

Na festivalu dokumentů v Jihlavě vyhrály ženy od důlní pánve

Oceněním snímku Martina Duška a Ondřeje Provazníka Ženy SHR vyvrcholil v sobotu 14. ročník jihlavského festivalu dokumentárních filmů. Porotu soutěže Česká radost zaujal silný i ironický portrét dvou žen z Horního Jiřetína, mluvčí společnosti Czech Coal a kastelánky ze zámku Jezeří, který zrcadlí rozpory naší průmyslem a socialismem zničené krajiny.

Na festivalu dokumentů v Jihlavě vyhrály ženy od důlní pánve

Autoři, známí předchozím filmem Poustevna, das ist Paradies, přibližují střet dvou ideových přístupů k životu i k samotné zemi, z nichž jeden chce v zájmu ekonomického rozvoje těžit a zbourat vesnici, zatímco druhý se snaží uchovávat a chránit přírodu.

Bez cen skončili někteří favorité soutěže, včetně Klusákova filmu Vše pro dobro světa a Nošovic. Naopak Zvláštním uznáním byla odměněna vizuální esej Půlnoc, v níž režisérka Klára Tasovská nahlíží do tematiky energetické krize a světa protestujících darkerů pomocí mimo jiné svérázného videodeníku vlastního šetřivého života ve tmě.

Originální forma Andreje Ujica

Středoevropskou sekci Mezi moři ovládl Rumun Andrei Ujica, skládající výhradně z archívních záběrů i střihových materiálů Vlastní životopis Nicolae Ceausesca. Porotu zaujala zejména originální forma tohoto nahlížení na historii.

Jihlava 2010 ocenila za přínos světové kinematografii domácího režiséra Karla Vachka, který vychoval celou generaci mladých tvůrců.

Trochu zvláštní cena pro nejlepší světový dokument, o níž rozhodoval Kanaďan Mike Hoolboom, připadla portugalské výpovědi o režimu někdejšího diktátora Salazara. Pod názvem 48 ji natočila Susana de Sousa Dias.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků