Hlavní obsah
Básnířka a zpěvačka Iyeoka Foto: Colours.cz

Na Colours se bude básnit, festival zavádí Poetickou scénu

Velkou novinku v podobě scény věnované poezii bude mít letošní ročník festivalu Colours of Ostrava. Vystoupí na ní takové osobnosti jako Petr Hruška, Renata Putzlacher, Jaroslav Erik Frič či Daniel Hradecký a řada dalších. Básně a básníci obsadí jak novou Poetickou scénu v prostorách Velkého světa techniky, tak formou tzv. guerilla poetringu i celý festivalový areál. Informovali o tom pořadatelé.

Básnířka a zpěvačka Iyeoka Foto: Colours.cz
Na Colours se bude básnit, festival zavádí Poetickou scénu

Program na zvláštní scéně potrvá od pátku do neděle po celý den. „Představí se zde přední básníci a básnířky z Ostravy, Brna i Prahy, ale také americká zpěvačka a šampiónka ve slam poetry nigerijského původu Iyeoka, která tak naváže na svůj samostatný festivalový koncert,“ informoval mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

„Při sestavování programu bylo naším cílem konfrontovat odlišné přístupy k poetické tvorbě – od solitérního a intimního čtení až po propojení s hudbou. Nebude chybět slam poetry nebo improvizovaná forma, v níž si básníci až před diváky vylosují hudebníka, s nímž budou společně improvizovat,” říká autorka koncepce a dramaturgyně Poetické scény Blanka Fišerová, která v Ostravě uskutečňuje řadu hudebně-poetických projektů pod názvem Poezie v barvách. Na programu se spolupodílí také básník Petr Hruška, který společně s dalšími ostravskými tvůrci program slavnostně zahájí.

Hudební Hamlet

Poetická scéna přinese mimo jiné hudebně-poeticko-vokálně-dramatickou verzi Shakespearova Hamleta v režii Jany Janěkové. „Účast v tuto chvíli zvažuje i profesor Martin Hilský. Režisérka do inscenace totiž zakomponovala i Shakespearovy sonety v jeho překladu,” doplňuje Blanka Fišerová.

Součástí Poetické scény bude také Mobilní knihovnička. Návštěvníci mohou přinést pro ně už nepotřebnou knihu a vyměnit ji za titul, který je zaujme. Mobilní knihovničku koordinuje Knihovna města Ostravy, která poskytne i knihy vyřazené z fondu.

Na závěr programu Poetické scény bude také mikrofon k dispozici všem návštěvníkům, kteří chtějí prezentovat vlastní tvorbu, přečíst útržek z oblíbeného literárního díla nebo přečíst báseň nalezenou v rámci guerilla poetringu, to vše v bloku nazvaném Čtěte v barvách. Guerilla poetring – (bá)snění ve veřejném prostoru bude probíhat v areálu Colours of Ostrava po celou dobu. „Akci vytvořila Blanka Fišerová a v současné chvíli se do ní zapojují lidé z více než 50 měst a míst České republiky, akce probíhá i na Slovensku, ve Francii, básnilo se dokonce i v Číně, v červnu se bude básnit v Istanbulu. Zapojit se může kdokoliv, kdo sám tvoří nebo má rád poezii,“ tvrdí Sedlák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků