Hlavní obsah

Muzeum Kampa představí romské umění

Velká výstava romského umění se bude od konce května do začátku července konat v pražském Muzeu Kampa. Pod názvem Ztracený ráj bude přehlídka, jejíž premiéra se konala loni na mezinárodním benátském bienále, součástí romského festivalu Khamoro. Výstava zahrnuje práce tvůrců z několika evropských zemí, od samouků a naivních umělců po absolventy akademií výtvarného umění.

Muzeum Kampa představí romské umění

Muzeum Kampa na přípravě výstavy spolupracuje s Muzeem romské kultury v Brně, které zapůjčilo řadu unikátních uměleckých děl a obohatilo tak původní benátskou skladbu o díla českých a slovenských autorů, kteří na bienále nebyli zastoupeni.

"Ti se tentokrát přirozeně vřazují do koncepce výstavy, jen bohužel nebylo víc času vybrat ještě další umělce ze středoevropských zemí," uvedla zakladatelka Muzea Kampa Meda Mládková.

Podle ní se v Praze bude konat rozsáhlejší mezinárodní výstava romského současného umění poprvé. "Výstava je jistě důležitá pro pochopení celé této kultury, která má své zvláštní rysy, vycházející z odlišných tradic i způsobu života. Projekt tedy přináší obrazy, objekty či kresby od umělců různých generací a rozdílného vnímání světa," řekla Mládková.

Expozici doplní ještě výstava snímků známého amerického fotografa Chada Wyatta. Soubor portrétů úspěšných Romů z České republiky nese název Roma Rising (Romské obrození). Po několika letech práce autor poprvé kolekci představil v roce 2004 v Muzeu romské kultury v Brně a poté na mnoha dalších místech, mimo jiné o rok později na Pražském hradě. Snímky se základními informacemi o portrétovaných naleznou zájemci také na internetové stránce www.romarising.com.

Světový romský festival Khamoro neboli Slunce i letos ovládne Prahu. Jeho desátý ročník se uskuteční od 25. do 31. května. V týdenním programu zájemci najdou nejen romskou hudbu a tanec, ale i výstavy, filmové maratony a semináře flamenka. Chybět nebude ani tradiční průvod romských hudebníků a tanečníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků