Hlavní obsah
Minus123minut při vystoupení na Votvíráku Foto: Jan Handrejch, Právo

Minus123minut se vrátili. Na Votvíráku hráli jako kdysi

Na přelomu tisíciletí se jmenovali -123 min. a jejich koncerty i desky patřily k cennostem naší hudební scény. V roce 2000 se podle tehdejšího hlasování Akademie populární hudby stali objevem roku a málokdo pochyboval o tom, že na tuzemské scéně nezanechají hlubokou uměleckou rýhu. Vydali pět studiových alb a jedno koncertní, ale v roce 2009 se rozpadli. Na dlouhých sedm let.

Minus123minut při vystoupení na Votvíráku Foto: Jan Handrejch, Právo
Minus123minut se vrátili. Na Votvíráku hráli jako kdysi

V dubnu letošního roku začali opět zkoušet a v sobotu odpoledne si na festivalu Votvírák ve středočeských Milovicích stoupli znovu společně na pódium.

Jmenují se Minus123minut, prý kvůli lehčímu psaní názvu kapely na internetu, v jejich čele stojí zpěvák a kytarista Zdeněk Bína, vedle něho baskytarista Fredrik Janacek a na bicí hraje Dano Šoltis, který v minulosti v kapele několikrát hostoval.
Na Votvíráku vystoupili na druhé scéně. Při jejich setu nebylo pod pódiem narváno, ale byl skvělý. Kapela se při něm vrátila do své minulosti, servírovala hybnější skladby a některé trochu poupravila, aby ji to naživo bavilo ještě víc.

V její hudbě jsou vlivy funku, jazzu, soulu, blues i rocku, Bína zpívá jako kdysi a z pětatřicetiminutového bytí na pódiu prýštily radost a energie.

Zdeněk Bína si koncert užíval.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Je super, když ti technici během koncertu ukazují, že mají na rukou husí kůži,“ radoval se po jeho skončení Bína.

Hodně se v písničkách hrabeme

Na otázku Práva, jestli byli muzikanti před koncertem nervózní, odpověděl: „Naštěstí moc ne, protože jsme si tu nervozitu vychutnali před páteční poslední zkouškou. Společné jsme totiž měli jen tři. Kvůli obrovské časové vytíženosti jsme absolvovali hlavně brutální samostudium a já se navíc musel znovu učit spoustu textů. Nakonec jsme ale na té páteční zkoušce zahráli v tahu celý repertoár a měli jsme z toho obrovskou radost. Jako by ani neuběhly ty roky, co jsme spolu nebyli.“

Hraní na menším festivalovém pódiu vnímal Bína, vzhledem ke klubovému charakteru hudby své kapely, jako výhodu. „Viděl jsem lidem do očí a všiml jsem si spousty rozzářených diváků, kteří měli z našeho koncertu radost. Samozřejmě to udělalo radost i nám,“ smál se.

Zleva Zdeněk Bína, Dano Šoltis a Fredrik Janacek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Chemie mezi hudebníky během koncertu prý byla nesmírně pozitivní. „Probudily se v nás podvědomé posunky a komunikace, které jsme měli zažité celá ta léta. Myslím si, že Fredrik byl hodně překvapený, když jsem za ním během koncertu přišel, aby si naše nástroje takříkajíc povídaly. Spoustu let jsme to nezažili a dnes to přišlo hned. Až jsem se tomu musel smát,“ vysvětlil Bína.

Minus123minut připravili na festivalovou sezónu set svižnějších skladeb. Na podzim se chystají na klubové turné, na kterém budou hrát i skladby klidnější.

„Hodně se v nich hrabeme, harmonicky je měníme. Jsme přece jenom o trochu starší a některé pasáže dnes už vnímáme tak, že by měly být bohatší,“ vysvětlil ještě Bína.

Festival Votvírák proběhl na letišti Boží dar v Milovicích v pátek a sobotu. Podle sdělení pořadatelů přišlo v součtu obou dnů na osmdesát tisíc diváků. Hlavními hvězdami desátého ročníku byly skupiny Chinaski, Kryštof, No Name nebo Mig 21.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků