Hlavní obsah

Ministerstvo dá Kaplickému cenu za architekturu, ten ji ale odmítl

Architekt Jan Kaplický má letos dostat od ministerstva kultury cenu za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Porota se mu rozhodla cenu udělit za mimořádné architektonické dílo, kterým proslavil českou architekturu doma i v zahraničí. Kaplický, jehož návrh nové budovy Národní knihovny se stal v ČR předmětem ostrých sporů, cenu odmítl.

Ministerstvo dá Kaplickému cenu za architekturu, ten ji ale odmítl

Kaplický už na konci července napsal ministru kultury Václavu Jehličkovi, že přijetí ceny považuje za nepřijatelné v situaci, kdy mu jeho úřad a celá vláda přínos české architektuře znemožňuje.

Podle sdělení tajemnice poroty Marcely Stránské porotci rozhodovali ve třech kolech, ve třetím kole už zůstal jen Kaplický. Architektovu odměnu 300 000 korun, s níž jsou spojena všechna ocenění, ministerstvo věnuje na umělecké aktivity.

Cenu za literaturu dostane Vaculík

Zástupci ministerstva dále oznámili laureáty dalších cen ministerstva kultury a státních cen za literaturu a překlad. Cenu za literaturu obdrží Ludvík Vaculík za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru.

Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2008 dostane Jiří Stromšík za dosavadní činnost v oblasti překladů literárních děl. Porota považovala ocenění překladu pamětí Günthera Grasse Loupání cibule za příliš omezující jeho celkové rozsáhlé překladatelské dílo.

Dále ministerstvo ocení režiséra a člena uměleckého vedení Divadla v Dlouhé Jana Bornu za režijní přínos současnému divadlu v České republice nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Laureátem v oboru hudby se stává Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a muzikologickou činnost v oblasti české hudby, kultury a umění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků