Hlavní obsah
Spisovatel Michal Viewegh v současné době píše Povídky o lásce. Foto: Petr Hloušek, Právo

Michal Viewegh: Růže pro Markétu je má jediná a poslední divadelní hra

Jediná divadelní hra nejpopulárnějšího současného českého spisovatele Michala Viewegha Růže pro Markétu se dlouhá léta po napsání dočká premiéry. Uvede ji Národní divadlo Brno.

Spisovatel Michal Viewegh v současné době píše Povídky o lásce. Foto: Petr Hloušek, Právo
Michal Viewegh: Růže pro Markétu je má jediná a poslední divadelní hra

"Hra se jmenuje Růže pro Markétu a odehrává se v roce 1989 na pražské filozofické falkultě. Postavy jsou profesoři. Je to má jediná divadelní hra a myslím že i poslední," řekl Michal Viewegh Novinkám.

V současnosti se  Viewegh věnuje psaní povídek, které jsou mu bližší než drama. "Píšu povídky o trojici vysokoškoláků, které vyjdou na podzim, budou se to jmenovat Povídky o lásce," dodal.

Národní divadlo v Brně už začalo hru zkoušet. První čtená zkouška proběhla v úterý 24. března  na jevišti Divadla Reduta NDB za účasti autora, dramaturgyně inscenace, režiséra a herců. Viewegh napsal Růži pro Markétu v roce 1990. Světovou premiéru bude mít 15. května 2009 v Divadle Reduta.

Jak uvedla tisková mluvčí na internetových stránkách Národního divadla Brno, hra mapuje tři revoluční večery roku 1989 v rodině vysokoškolských pedagogů. Sám autor ale revoluci na praž­ské filozofické fakultě nezažil, protože promoval o půldruhého roku dříve. Inkriminované historické dny prožíval jako češtinář na zbraslavské základní škole.

V Růži pro Markétu vystupují doc. Hugo Novák (Martin Sláma), doc. Irena Nováková (Eva Novotná), dr. Richard Vybíhal (Václav Vašák), Románek Nový (Jan Grundman, Lukáš Daňhel) a Agáta Adlerová (Iveta Jiříčková). Ve hře se mluví také o někdejším vládci komunistické literární vědy Vítězslavu Rzounkovi (jméno je v hře pozměněno na Zounek), kterému se podle pamětníků na fakultě přezdívalo Drzounek, a o jeho dceři.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků