Hlavní obsah

McCartney zahraje v Izraeli pro mír, hrozí mu ale nebezpečí

Britský hudebník a bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney zazpívá ve čtvrtek večer na svém prvním koncertu v Izraeli. McCartney dosud v této zemi nikdy nevystupoval, a to ani v éře legendárních Beatles. Jeho koncert v Tel Avivu má být poselstvím míru na Blízkém východě, McCartneymu však za údajnou podporu Izraelců pohrozili palestinští radikálové násilnou akcí.

McCartney zahraje v Izraeli pro mír, hrozí mu ale nebezpečí

Před 43 lety Izrael koncert Beatles nepovolil, protože se obával "zhoubného vlivu" tehdy největších hvězd popmusic. Dřívější averze je však zapomenuta a šestašedesátiletému zpěvákovi se dostalo po jeho středečním příletu do Tel Avivu bouřlivého přivítání.

Někteří Palestinci McCartneymu vzkázali, aby Izrael bojkotoval kvůli izraelské okupaci západního břehu Jordánu a blokádě pásma Gazy kontrolovaného hnutím Hamas. Svým vystoupením tak podle nich Izrael podporuje a proto mu hrozí nebezpečí útoku ze strany palestinských radikálů.

"Jsem tady, abych upozornil na současnou situaci a abych řekl, že to co potřebujeme je mír v tomto regionu, řešení na základědvou států," řekl McCartney k Izraeli a Palestinskému státu.

Krátce po přistání se McCartney vydal do Betléma na západním břehu Jordánu, kde v chrámu Narození Páně zapálil svíčky a palestinskému lidu popřál mír a naději.

Koncert McCartneyho je součástí turné, při kterém má navštívit města, kde nikdy nebyl. V Tel Avivu by měl zahrát více než 30 skladeb, včetně hitů z éry Beatles. Očekává se návštěva okolo 50 000 lidí.

Shodou okolností dnes v Tel Avivu vystupuje i populární český zpěvák Karel Gott.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků