Hlavní obsah
Expozice Mata a Pata na brněnské výstavě. Foto: Igor Zehl, ČTK

Mat a Pat v Brně radí, jak opravit děravou střechu

Jak opravit díru ve střeše, kterou prší do domu, "poradí" od soboty návštěvníkům brněnské galerie Baron Trenck Gallery známé večerníčkové postavičky nešikovných kutilů Pat a Mat. V galerii začala výstava známých večerníčků a pohádek z tvorby pro děti Ateliérů Bonton Zlín.

Expozice Mata a Pata na brněnské výstavě. Foto: Igor Zehl, ČTK
Mat a Pat v Brně radí, jak opravit děravou střechu

Malí i velcí návštěvníci zde mají možnost zhlédnout loutky, animace, scénáře či kulisy, které pomáhaly bavit i uspat české děti od druhé poloviny minulého století a činí tak do současnosti.

"Jsou tu třeba kulisy dílny Pata a Mata, kam dvojice chodí hledat, když je cokoliv napadne," říká Jan Maroušek, který výstavou provází. Na děti zde čekají i kulisy dalších pokojů a model domečku dvojice. Vzhledem k deštivému počasí diváky pobaví třeba vystavený scénář k epizodě Pat a Mat opravují střechu, kdy se postavičky snaží "originálním" způsobem vyměnit prasklou tašku.

Pat a Mat se "narodili" v roce 1976 v tvůrčí dílně režiséra Lubomíra Beneše a výtvarníka Vladimíra Jiránka. Jednotlivé díly seriálu vznikaly například v dílně společnosti Krátký film Praha nebo na Slovensku, v letech 2003 a 2004 byly epizody Pat a Mat se vracejí natočeny právě ve zlínských ateliérech.

Vedle těchto postaviček ukazuje výstava i animace, pozadí nebo rozkresy pro výrobu loutkových filmů jako Vzpoura hraček, Zlatovláska nebo Pasáček vepřů.

Výstava, na které mají děti možnost se i výtvarně vyřádit v dětské dílně, potrvá do 28. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků