Hlavní obsah
Z filmu Nalezeni na ztraceném Foto: nalezeninaztrceném.cz

Lucerna uvede premiéra filmu o lidech bránících kácení na Šumavě

V premiéře uvede v pondělí večer kino Lucerna dokument o účastnících loňské blokády kácení kůrovcem napadených smrků na šumavské Modravě Nalezeni na ztraceném. Autor snímku Jan Skalík chce ukázat, jaké měli aktivisté, z nichž řada má přírodovědné vzdělání, důvody chránit stromy u Ptačího potoka vlastními těly. Aktéry filmu také konfrontuje s názory vědců a místních lidí.

Z filmu Nalezeni na ztraceném Foto: nalezeninaztrceném.cz
Lucerna uvede premiéra filmu o lidech bránících kácení na Šumavě

Film nabídnou autoři zdarma k projekcím na středních i vysokých školách. Po premiéře je naplánovaná diskuse s účastníky blokády, vědci ale i zástupci ministerstva životního prostředí, které v příštích dnech představí ve sněmovně návrh nového zákona o Národním parku Šumava.

Ekologičtí aktivisté ve snaze zabránit kácení obsadili lokalitu Na Ztraceném loni v červenci a aktivně bránili těžařům. Policisté zpočátku situaci jen monitorovali, později ale začali zasahovat a vyvádět lidi z prostoru kácení. Přitom zadrželi a předvedli 180 lidí, u 92 z nich použili policisté donucovací prostředky. Několik účastníků blokády naopak policie podezírala z násilí proti úřední osobě, z čehož se zpovídali i u soudu.

Kácení dřeva napadeného kůrovcem v lokalitě Na Ztraceném plánuje správa parku i letos. Tvrdí, že pokud by se proti kůrovci nezasáhlo, hrozil by zánik vhodných biotopů pro řadu rostlin i živočichů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků