Hlavní obsah
Skot Peter May dokázal vypovědět i o životě v daleké Číně. Foto: Dorian Hanuš

Literatura vyprávěla v roce 2015 nejen o svých autorech

Z bilance literární tvorby roku 2015 jsem vybral překlady. Nejen románů, ale svým způsobem i historické literatury či zpověď člověka prožívajícího mimořádné osudy sympatizanta al-Kajdá, který prohlédl a rozhodl se postavit proti.

Skot Peter May dokázal vypovědět i o životě v daleké Číně. Foto: Dorian Hanuš
Literatura vyprávěla v roce 2015 nejen o svých autorech

Nejvýše stojí japonský snad už klasik Haruki Murakami, který je po řadu let považován za aspiranta na Nobelovu cenu. Jenomže v Japonsku se nevraždí ani se nepronásledují lidé pro jejich názory, takže asi bude mít smůlu. Nicméně oslovuje světovou veřejnost příběhy plnými fantazie, inspirovanými asijskou či evropskou, ba i anglosaskou kulturou.

Takový byl i hrdina románu Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování. Ohlédnutí za desetiletími života, za hodnotami, za nimiž stojí za to stát, o přátelích, kteří se ukázali být falešnými. Zkrátka o životě lidí.

Skotský světoběžník Peter May nabídl pokračování příběhů lidí z bývalé trilogie z ostrova Lewis, nazvaný Ostrov Entry, zavádějící až do Kanady. Ocenění si také zaslouží pokračování jeho čínských thrillerů, letos nazvané Čtvrtá oběť. Člověk se dozví hodně o dnešku i minulosti Číny.

Francouz Bernard Minier v pokračování detektivního příběhu Mráz napsal v románu Kruh opět jedinečný román o životě lidí na francouzských svazích Pyrenejí. Není to jen detektivka, což je důležité. Do německé nacistické historie se vrátili historici Richard Birkefeld a Göran Hachmeister, kteří dokázali v románu vypovědět o životě na sklonku diktatury, jejichž oběťmi byli jak protivníci, tak její stavitelé. Je to dloubnutí do svědomí mnoha generací, a to nejen v Německu. Uznání patří i Dánovi Mortenu Stormovi, který se stal radikálním islamistou, ale zjistil, že nenávist není životní program.

Pět nejlepších překladových knih roku 2015 podle Františka Cingera

1. Haruki Murakami: Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

 

2. Peter May: Čtvrtá oběť

 

3. Bernard Minier: Kruh

 

4. Richard Birkefeld, Göran Hachmeister: Berlínská past

 

5. Paul Cruikshank, Tim Lister, Morten Storm: Agent Storm. Můj život v al-Káidě a CIA

Všechny knihy vypovídají o minulosti, o dnešku, ale hlavně o lidech hledajících jistoty, smysl života, za který by se nemuseli stydět. Je to víc než jen vykreslení osobních zážitků zapisovatelů příběhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků