Hlavní obsah
 

Lidé se v Praze rozloučili s režisérem Krejčíkem

Poslední rozloučení s filmovým režisérem a scenáristou Jiřím Krejčíkem, který zemřel 8. srpna ve věku 95 let, proběhlo 16. srpna ve farním kostele sv. Vojtěcha v Praze.

 
Lidé se v Praze rozloučili s režisérem Krejčíkem

S režisérem se přišli rozloučit mimo jiné ředitel Národního filmového archívu Michal Bregant, Juraj Jakubisko, Miroslav Ondříček, Carmen Mayerová, Petr Kostka či Tereza Kostková.

„Já jsem ho měl moc rád, mám ho rád a budu ho mít rád, protože to byla velká barrandovská osobnost z doby, kdy Barrandov rovnalo se česká kinematografie,“ řekl Bregant.

Dále přišli kritik A. J. Liehm, scenárista a spisovatel Vladimír Körner, herečky Eva Holubová, Eliška Balzerová či Marie Málková. U rakve byly například věnce a kytice rodiny, premiéra Jiřího Rusnoka, ministerstva kultury, České televize, barrandovského studia, Filmexportu, Národního filmového archivu, Českého filmového a televizního svazu FITES a fakult Akademie múzických umění.

Carmen Mayerová a Petr Kostka

Foto: Milan Malíček, Právo

Juraj Jakubisko (vpravo) a Miroslav Ondříček

Foto: Milan Malíček, Právo

Známý filmař Miroslav Ondříček na pohřebu Jiřího Krejčíka

Foto: Milan Malíček, Právo

Pohřeb režiséra Jiří Krejčíka v kostele Sv. Vojtěcha na Praze 1. Na pohřeb přišla také Tereza Kostková s rodiči.

Foto: Milan Malíček, Právo

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Poslední rozloučení s Jiřím Krejčíkem

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Jiří Krejčík, který se narodil 26. června 1918 v Praze, začínal jako tvůrce krátkých filmů a reklam. První celovečerní film, který režíroval, se jmenoval Týden v tichém domě a vznikl podle Povídek malostranských Jana Nerudy. Během šesté dekády stvořil několik vynikajících a dodnes promítaných děl, jako jsou Vyšší princip, řešící morální dilemata období heydrichiády, či výborná komedie Svatba jako řemen. V ní dvě trochu komické figurky řešily znásilnění Ivy Janžurové.

Úspěšná byla i komedie podle irského dramatika Seana O’Caseyho Pension pro svobodné pány. Portrét naší slavné operní pěvkyně Emy Destinnové podal ve snímku Božská Ema koncem sedmdesátých let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků