Hlavní obsah
Milan Kundera přebírá prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových. Foto: Vlachos Remy, ČTK

Kundera převzal cenu Simone a Cina Del Ducaových

Francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera ve středu v Paříži osobně převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových za celoživotní dílo.

Milan Kundera přebírá prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových. Foto: Vlachos Remy, ČTK
Kundera převzal cenu Simone a Cina Del Ducaových

Stejné ocenění udělované každoročně významným vědcům a literátům převzal v roce 1997 také bývalý český prezident a dramatik Václav Havel.

Podle nadace, která je součástí Francouzské akademie, má cena udělovaná od roku 1969 ocenit autora, jehož vědecké či literární dílo odráží poselství moderního humanismu. Ocenění doprovází částka 300 000 eur (asi osm miliónů Kč).

Mezi nositeli ceny jsou mimo jiné Jean Anouilh, Andrej Sacharov nebo Léopold Sédar Senghor. Porota je složena ze 14 předních francouzských osobností, z nichž řada je členy Francouzské akademie. Letos v ní zasedal mimo jiné bývalý francouzský prezident Valéry Giscard D'Estaing.

Cena je pojmenována po italském vydavateli Cino del Ducovi (1899-1967), který ve Francii založil tiskovou skupinu Éditions mondiales zahrnující dnes především specializované a profesionální časopisy. Po jeho smrti založila vdova Simone Světovou cenu a nadaci, která uděluje stipendia vědcům, výtvarníkům a literátům.

Kundera je jeden z nejznámějších spisovatelů českého původu na světě. Rodák z Brna a nadějný autor poválečné české literatury emigroval v roce 1974 do Francie. O sedm let později obdržel francouzské občanství. Od roku 1990 píše svoje knihy výlučně ve francouzštině. Naposledy v březnu vyšla pod názvem Une rencontre, pro který je podle autorových záměrů nejvýstižnější překlad Setkání, nová sbírka jeho esejů.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků