Hlavní obsah
Místo nehody ve Velkých Karlovicích Foto: HZS Zlínského kraje

Kryštof: Magnetické pole

V kategorii nejlepší popové album jsou nominovány desky Noc na zemi Anny K, Magnetické pole Kryštofa a Midlife Support Lesbiens. Tyto tituly by klidně mohly být nominovány i v kategorii nejlepší rockové album. Ukazují tak, jak se proměnila podoba popu.

Místo nehody ve Velkých Karlovicích Foto: HZS Zlínského kraje
Kryštof: Magnetické pole

Kryštof měl na začátku milénia raketový nástup, jeho první dvě alba V siločarách a Magnetické pole ho okamžitě katapultovala mezi špičku tuzemského poprocku, k čemuž mu hodně napomohly hity Lolita a Obchodník s deštěm. Druhý dostal cenu Anděl jako píseň roku 2002. O rok dříve byla kapela vyhlášena objevem roku.

Mikrokosmos představuje posun, přináší náročnější tvorbu než první dvě přímočará alba. Jasně ukazuje, že herec, zpěvák a kytarista Richard Krajčo dospěl a více přemýšlí o tom, co řekne. Mikrokosmos se přesně v duchu názvů obrací k detailům, k nitru, je introvertnější a také mnohem hlubší. Na desce se vyrovnává s obtížemi a komplikacemi složitého světa dospělých. 

"Mikrokosmos je pro mě ponoření do nitra člověka, do mého nitra. Protože jsem člověk hloubavý, chci sám sobě rozumět, ačkoli se mi to často nedaří. Uvědomuji si, že každý z nás je jenom figurka v obrovském vesmíru, jen jeho malá částečka," uvedl k názvu Richard Krajčo.

Vodné stočné však ukazuje, že Krajčo stále umí napsat přímočaré písně s výrazným sloganem v refrénu, jen přibylo hořkosti a úvah. "Jsem rád, že jsem mohl napsat písničku Vodné stočné, což je můj pohled na šoubyznys, respektive na mé postavení v něm. Tenhle pocit mám už delší dobu, ale nedokázal jsem jej vložit na papír," řekl Krajčo.

DALŠÍ NOMINOVANÁ POPOVÁ ALBA 
Anna K Noc na zemi
Support Lesbiens Midlife
PŘEHLED VŠECH NOMINACÍ

Deska se nese v poklidnějším duchu, což ladí s texty o vzájemném neporozumění, o vytrácení lásky a o rozčarování z reality (Sqěle, Tuning), které jsou plné příměrů a parabol a v nichž se často objevuje i ironie (Vodné stočné). Důrazem evokujícím nasazení při koncertech oplývají Brouci, v nichž se objevují funkové postupy a zazní i řízné dechy. Jinak jsou aranžmá uměřenější a dominantní kytaru opatrně podmalovávají klávesy, popřípadě smyčce.

"Chtěli jsme desku udělat syrovější než předešlé. Napomohly tomu i texty, které jdou víc na dřeň. Kdybychom je zabalili do pěkné uhlazené škatulky, ztratily by váhu. Chtěl jsem, aby se hudba stala koláží pro textové sdělení. Pokud je text syrový, hudba by měla být také taková," vysvětlil protagonista .

Na albu je znát i podíl Jana P. Muchowa a Ondřeje Ježka, kteří seděli za mixážním pultem. "V kapele jsme cítili, že bychom to chtěli zkusit jinak a všechny nás napadl jediný člověk - Honza Muchow," vysvětlil volbu nového producenta Krajčo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků