Hlavní obsah
 

Královně zazpívali Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder i Kylie

Na megakoncertu před Buckinghamským palácem v Londýně se v pondělí sešla popová elita. Všichni uctili královnu Alžbětu II., která slaví šedesát let na trůně.

 
Královně zazpívali Elton John, Paul McCartney, Stevie Wonder i Kylie

Oficiálně bylo vydáno jen 12 000 lístků, zájem o ně však mělo víc než milión lidí. Řada místních i turistů události přihlížela v okolí.

Robbie Williams zahájil program s hitem Let Me Entertain You. Následovali Will.i.am z Black Eyed Peas, zpěvačka Jessie J nebo Gary Barlow v duetu s Cheryl Coleovou. Medley ze starých hitů předvedl Cliff Richard, dále vystoupila Grace Jonesová a Tom Jones.

Elton John, Paul Mccartney a Stevie Wonder zapózovali před vystoupením.

Foto: ČTK/AP

Shirley Basseyová připomněla píseň z bondovky Diamonds Are Forever, Elton John rovněž letitý hit Crocodile Rock. USA zastupovali Stevie Wonder s písní Isn't She Lovely a operní pěvkyně Renée Flemingová.

Svět klasické hudby pak připomněl čínský pianista Lang Lang.

Princové William a Harry si koncert užili.

Foto: Dave Thompson, ČTK/AP

Noc plnou hvězd zakončil Sir Paul McCartney, který právě od Alžběty II. kdysi dostal šlechtický titul. V televizním přenosu ho sledovaly milióny diváků po celém světě.

Robbie Williams

Foto: Joel Ryan, ČTK/AP

Na pódiu se objevil i princ Charles a za všechny poděkoval své matce - díky ní jsou hrdí, že jsou Britové. "Jako národ máme příležitost poděkovat tobě a otci, že jste tu pro nás vždy byli,“ dodal.

Stevie Wonder a Will.i.am

Foto: David Moir, Reuters

Královnin manžel, vévoda z Edinburghu se však slavnosti nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů.

Šestaosmdesátiletá Alžběta II. se brzy může stát nejdéle sloužícím vládcem ostrovního království. Jen královna Viktorie vládla déle (přes 63 let).

Alžběta zažila 2. světovou válku, studenou válku i sjednocení Evropy, po dobu její vlády však Velká Británie stále ztrácela význam a přišla o téměř všechna zámořská území. Stále více lidí v Británii i v bývalé kolonii Austrálii, která stále spadá pod britskou korunu, se navíc domnívá, že by bylo vhodné monarchii zrušit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků