Hlavní obsah

Kaplický bude poradcem Brna pro architekturu

Architekt Jan Kaplický bude možná Brnu jako externista radit ve věcech architektury. V pondělí se na tom předběžně dohodl s primátorem Romanem Onderkou. Kaplický, který je v ČR známý svým návrhem Národní knihovny pro Prahu, prý také pro Brno navrhne nějakou stavbu. V úvahu připadá Janáčkovo kulturní centrum, tedy nová koncertní síň, nebo některá ze staveb v jižním centru, řekl novinářům Onderka.

Kaplický bude poradcem Brna pro architekturu

Koncertní sál i stavby v jižním centru hodlá město budovat spolu se soukromými investory. Primátor připustil, že investoři mohou preferovat spolupráci s vlastním architektem.

"Ale pokud město má představu, může ji poskytnout soukromému subjektu a ten se s ní možná ztotožní. Ta představa, to může být právě představa pana architekta," řekl Onderka o Kaplickém.

Kaplický v rozhovoru s novináři srovnával Brno s Prahou. V Praze se prý při obhajování návrhu Národní knihovny stává politikem.

"Tady jsem si poprvé připadal jako architekt," řekl. Zmínil také, že v Brně vznikly architektonické skvosty, jako je vila Tugendhat nebo pavilony A a Z na brněnském výstavišti, na které by rád navázal. "A potom taky, aby možná jedna osoba nebo dvě v Praze se zastyděly, to by také myslím bylo důležité," řekl o své návštěvě v Brně.

Ačkoli objekt, který by Kaplický v Brně mohl postavit, není znám, o jeho charakteru má architekt svou představu. Chtěl by prý v Brně postavit "něco zeleného" ve smyslu energetického fungování budovy. Daleko to prý z Londýna, kde žije a pracuje, do Brna nemá. Obě města spojuje pravidelná letecká linka. "Dvě hodiny letu, to je dost blízko v Evropě," řekl architekt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků