Hlavní obsah
Projekt obnovy zvonů v kostele sv. Prokopa v Přepychách má naději na úspěch i díky benefičním koncertům. Jeden z nich se uskuteční v neděli 8. dubna Foto: Dana Ehlová

Johnny Depp

Nominován za hlavní roli ve filmu Hledání Země nezemě

Projekt obnovy zvonů v kostele sv. Prokopa v Přepychách má naději na úspěch i díky benefičním koncertům. Jeden z nich se uskuteční v neděli 8. dubna Foto: Dana Ehlová
Johnny Depp

Johnnyho Deppa (9. 7. 1963, Owensboro) proslavil Střihoruký Edward Tima Burtona, jehož úspěch přivedl rockera k tomu, aby se naplno věnoval filmu. Přestože mu zatím největší úspěch přinesl dobrodružný trhák Piráti Karibiku: prokletí černé perly (za ztvárnění kapitána Jacka Sapprowa byl nominován na Oscara), od většiny hollywoodských hvězd se liší. Není tak uhlazený a především se snaží zachovat si svou nezávislost, která není mezi hollywoodskými herci tak obvyklá.

K filmu Johnnyho Deppa, který si ve skupině Kids zahrál i před Iggy Popem a ještě v první polovině 90. let vedl vlastní skupinu P, v níž hráli členové hardcorové kapely Butthole Surfers destruované verze popových hitů, přivedla jeho první žena Lori Anne Allisonová.

Debutoval v hororu Noční můra v Elm Street (1984). Byť se objevil i v několika seriálech, hereckou kariéru začal brát vážně až po úspěchu Střihorukého Edwarda (1990) o plachém homunkulovi s nůžkami místo rukou. Při jeho natáčení se sblížil s herečkou Wynonou Riderovou.

Výběrem dalších rolí se mu mnohdy dařilo zaskočit fanoušky i kritiky, protože Depp se nespecializoval na určitý typ nebo žánr. Účinkoval v předposlední a nejslabší Noční můře nazvané Freddyho smrt (1991), ve vynikajícím Lasse Hallströmově dramatu Co žere Gilberta Grapea? i v Kusturicově snímku Arizona Dream (1993). S Timem Burtonem opět spolupracoval při natáčení snímku Ed Wood (1994) o tvůrci béčkových hororů. Do Mrtvého muže ho obsadil přední americký nezávislý režisér Jim Jarmush.

V roce 1997 se Depp postavil za kameru, natočil autorský depresivní film Bojovník. Větší úspěch mu však přinesl snímek o zásahu FBI proti mafii Krycí jméno Donnie Brasco (1997), kde stál na straně zákoně proti Al Pacinovi, který ztvárnil mafiánského bosse. Zahrál si i v Gilliamově surrealistickém filmu na motivy románu Huntera S. Thompsona Strach a hnus v Las Vegas (1998) o divokém drogovém tahu městem hazardu.

Velký úspěch mu přineslo účinkování v dalším filmu Tima Butona, v gotickém hororu Ospalá díra (1999), kde ztvárnil konstábla Ichabolda Crana, jenž vyšetřuje v roce 1799 záhadné vraždy v malé vesnici, které jsou připisované bezhlavému jezdci. Známý je i z dalšího Hallstömova snímku, ceněného dramatu Čokoláda (2000), největší úspěch mu však přinesl dobrodružný film Piráti Karibiku: prokletí černé perly (2003), kde ztvárnil kapitána Jacka Sparrowa a obohatil film o humor.

Nominován na Oscara
  • Piráti Karibiku: prokletí černé perly (2003, za ztvárněné hlavní role)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků