Hlavní obsah

Jiří Suchý dostane od prezidenta státní vyznamenání

Spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý, převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Oznámilo to Klicperovo divadlo v Hradci Králové, které kvůli tomu muselo přesunout plánované představení hostujícího divadla Semafor. Suchý informaci potvrdil, Hrad se k ní nevyjádřil. Legenda českého divadla je od roku 1995 nositelem medaile Za zásluhy druhého stupně.

Jiří Suchý dostane od prezidenta státní vyznamenání

„Z obvykle dobře informovaných kruhů se nám doneslo, že v tento Den české státnosti převezme pan Jiří Suchý na Pražském hradě státní vyznamenání,” napsal v dopise adresovaném návštěvníkům Klicperova divadla jeho ředitel Ladislav Zeman.

Dvaaosmdesátiletý Suchý řekl, že ví o úmyslu prezidentovy kanceláře poctít ho státním vyznamenáním. Nechtěl o něm však mluvit, protože Hradu slíbil, že tak do 28. října neučiní. Sám prý nemá tušení, jaké vyznamenání by měl dostat. Mluvčí prezidenta Hana Burianová sdělila, že seznam oceněných nemá k dispozici. Hrad ho do Dne české státnosti ani nechce komentovat.

Suchý měl v Hradci Králové vystoupit v rámci festivalu Čekání na Václava, který se uskuteční na výročí vzniku samostatného Československa. Kvůli tomu, že na Pražském hradě obdrží ocenění, muselo být vystoupení o den odloženo. „Slíbil jsem na Hradě, že to řeknu jen v Klicperově divadle,” řekl Suchý. „Podle slibu jsem se zachoval,” dodal.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni, která mu před několika lety udělila čestné občanství. Muž mnoha talentů je znám i tím, že rád maluje a je vášnivým sběratelem všeho možného. Kromě medaile Za zásluhy je držitelem Thálie a Ceny ministerstva kultury.

Suchý, Mišík a Hladík

Hrad obvykle seznam oceněných bedlivě střeží a do poslední chvíle ho nechce zveřejnit. Prezident Zeman bude vyznamenání předávat poprvé. O rok dříve významné osobnosti naposledy odměnil jeho předchůdce Václav Klaus, který udělil 22 ocenění.

Na udělení státních vyznamenání letos poslanci Zemanovi navrhli 39 jmen. Mezi nimi se nachází i autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová. Zeman už dříve avizoval, že akademická sochařka státní vyznamenání in memoriam obdrží. Dolní komora ji nominovala na medaili Za zásluhy. Stejné ocenění poslanci navrhli například pro rockové hudebníky Vladimíra Mišíka a Radima Hladíka, kytaristu Lubomíra Brabce a opakovaně také pro chirurga Pavla Pafka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků