Hlavní obsah

„Chci být skvělý bavič, chci pro celý svět mír a rád bych měl jednoho dne vlastní vilu,“ vyřkl bezelstně v mateřské školce svá tři přání tehdy tříletý Michael Jackson. Dvě přání si už splnil, na to prostřední – byť je nejkrásnější – sám nemá. Královi popu je v pátek padesát.

Jackson slaví padesátiny

Rozhodně to nebudou média, která mu narozeninovou party osladí. Před pár dny vysvětlil list New York Post, proč Jackson nenaplnil proklamace a nevyrazil na světové turné s kapelou The Jackson 5, s níž přišel do velkého hudebního světa. Sourozencům Jermainovi, Titovi, Marlonovi a Jackiemu, s nimiž formaci tvořili, dluží 840 tisíc dolarů.

Je to suma, kterou těm čtyřem vynesly honoráře za prodej desek ze 70. let a později vydaných výběrových alb. Kvůli tomu s ním nechtějí nic mít, dokonce přesto, že Michaelova účast na comebacku by jistě přivedla na koncerty davy diváků.

Nemohli si to prý ani vyříkat, protože všechny spekulace a vzkazy byly vedeny v mediální rovině. Michael se sourozenci nehovořil od roku 2005, od dob, kdy chodil k soudům kvůli zneužívání malých chlapců.

Odmítli zpívat, ale přijdou

Příležitost rodinné vztahy napravit bude mít 4. září, kdy by měli The Jackson 5 obdržet na vyhlášení Urban Music Awards v Los Angeles cenu za přínos hudbě. Čtyři účast potvrdili, ovšem odmítli zpívat. Michael se dosud nevyjádřil a je pravděpodobné, že se tak stane až pár hodin před galavečerem.

Nejlepší dárek k padesátce dostal totiž už v pondělí od svých fanoušků. Vyšlo album s příznačným názvem King Of Pop (Král popu), na kterém je sbírka jeho největších hitů. Vybírali je jeho příznivci, když o písničkách hlasovali na stránkách The Sun a GMTV. Došlo samozřejmě na hity Bad, Thriller, Smooth Criminal, Dirty Diana, Billie Jean a další.

:.Skupina Jackson Five v době největší slávy u firmy Motownfoto: Motown

Začátky kariéry

Ať už kariéra a život Michaela Jacksona, po vydání dosud posledního studiového alba Invincible (2001) zmítaného ve finančních i morálních problémech a depresích, dopadnou jakkoli, rýha, kterou v pop kultuře zanechal, je nebetyčně hluboká.

V roce 1964 se přidal ke svým starším bratrům a vznikla The Jackson 5. Pět let poté prorazili prvním albem a jejich cesta vedla vzhůru. Michael si současně budoval sólovou dráhu: v roce 1972 na sebe upozornil debutem Got To Be There.

Po čase ucítil, že bude silnější sám. Vztahy s bratry nebyly právě ideální, pročež se rozhodl odejít, což poté zopakoval ještě několikrát. Teprve v roce 1984 ho už nikdo neukecal a on se stal slavným Michaelem Jacksonem.

Nejslavnější deska Thriller

Paradoxně už měl vydanou svou nejslavnější desku Thriller. Objevila se v roce 1982 a rychle se stala nejprodávanějším počinem na světě. Byla první v americké i britské hitparádě a dosud se jí prodalo přes sto miliónů kopií.

Její spoluproducent Quincy Jones v rozhovoru pro časopis Interview řekl: „Strašně mě rozčilují lidé, kteří se stále ptají, jakým způsobem se deska jako Thriller dělá. Dejte mi s tím pokoj. Vůbec jsme neplánovali nahrát desku, která bude ze všech nejslavnější. Myslím, že ji s námi točil Bůh. Čím jsem starší, tím více se přesvědčuji, jak malý máme vliv na hudbu a všechno ostatní. Člověk píše scénář a pak přijde Bůh a všechno změní.“

V roce 1987 koupil Jackson tehdy nepříliš vlídný ranč Neverland. Vydělané peníze vložil do jeho zušlechtění a v následujících letech tam vybudoval zoologickou zahradu a zábavný park.

Proces mu srazil vaz

Přítomnost dětí v jeho blízkosti a jím jim projevovaná náklonnost mu ale přinesly potíže, kvůli kterým byl roku 2005 obviněn z pohlavního zneužívání nezletilých.

U soudu byl nakonec osvobozen, ale tenhle proces mu v podstatě srazil vaz. Přestože Jackson tu a tam vydá přes své mluvčí zprávu o tom, že skládá, nic se neděje. Má psychické potíže, nekomunikuje s médii, neslouží mu zdraví, staré plastické operace ho dnes spíše hyzdí než zdobí a pravděpodobnost, že se vrátí na scénu, zvolna mizí.

Objektivně nicméně stihl za padesát let to, na co jiní potřebují tři životy. To mu nikdo neodpáře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků