Hlavní obsah

Ivan Gajdoš z Bratří Orffů vydal album s Posledním výstřelem

Když krnovská kapela Bratři Orffové pod vedením něžně charismatického Ivana Gajdoše vydala před čtyřmi lety debutové a mimořádně působivé album Bingriwingri, byla to událost. Už méně ale je obecně známo, že hlavní protagonista „elektrofolkových“ Bratrů Orffů, skladatel, básník, kytarista a zpěvák Ivan Gajdoš, má ještě jednu kapelu - Poslední výstřel. A ta nyní vydává své první oficiální album, které nese název podle jedné z písní - Rozhodně nečekejte sex.

Ivan Gajdoš z Bratří Orffů vydal album s Posledním výstřelem

Cédéčko vzniklo pod produkčním dohledem Matouše Godíka a Lukáše Novotného, tedy stejně jako album Bingriwingri od Bratří Orffů. A asi i díky tomu začíná kolekce slavit první a jistě ne poslední úspěchy - skladba Kamarádi se drží už několik týdnů v čele české hitparády Velká Sedma nezávislého Rádia 1.

Barbie, Vinnetou, Simpson i Nedvěd

V hudbě krnovského Posledního výstřelu se zrcadlí jedna ze dvou tváří Gajdošových hudebně-básnických vizí. Zatímco Orffové hrají introvertně zadumanou hudbu, album Posledního výstřelu nabízí veselou, ovšem o nic méně chytrou smršť 21 svérázně bigbítových, dalo by se říct folkových skladeb s punkovým nádechem, z nichž polovina ani nepřesáhne dvouminutovou stopáž.

V Gajdošových textech plných slovních hříček, naroubovaných na zdravě chytlavé melodie, se to hemží postavičkami indiána Vinnetou, plastovými figurkami Barbie a Kena, ale i Bartem Simpsonem či narážkami na tvorbu Jana Nedvěda.

„Jedenadvacet skladeb na desce kapely Poslední výstřel skládá dohromady zajímavou sondu do života po třicítce. Humor černá, svět kolem už se dá pozorovat jenom se sarkastickou přezíravostí a znovuobjevený dětský svět odhaluje v rodičích jejich vlastní tragikomické démony,“ hlásají členové kapely na internetu.

Velkou část písní, které obsahuje album Rozhodně nečekejte sex, znají návštěvníci koncertů Posledního výstřelu už delší dobu.  „Asi polovina skladeb na desce je už starší záležitost, půlka desky obsahuje spíše novější věci,“ říká Ivan Gajdoš.

Nová deska Orffů bude temná a šerá

Souběžně nyní podle něj probíhají práce i na novém materiálu Bratří Orffů. „Máme zatím asi deset nových skladeb, které už si testujeme na koncertech. Chtěli bychom, aby nové album Bratří Orffů vyšlo v příštím roce,“ řekl Gajdoš Právu. „Hudba  to bude pocitově podobná, zůstane v ní zachována nálada Orffů. Rozhodně to ale nebude druhé Bingriwingri. Nová deska bude více temnější a šeřejší. Dokonce by se mohla jmenovat Šero,“ prozradil Gajdoš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků