Hlavní obsah
Umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová. Foto: Právo - Petr Hloušek

Íránské filmy potřetí v Praze

To nejlepší z aktuální íránské kinematografie představí třetí ročník Festivalu íránských filmů, který začne ve středu večer a potrvá do 12. ledna v pražských kinech Světozor a Bio Oko.

Umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová. Foto: Právo - Petr Hloušek
Íránské filmy potřetí v Praze

Novinkou je Soutěžní sekce. Utká se v ní sedm snímků, které posoudí porotci v čele s dlouholetou uměleckou ředitelkou karlovarského festivalu Evou Zaoralovou a představitelem nové vlny íránského filmu, hercem a režisérem Manim Haghighim.

„Formu soutěže využíváme jako prostředku k ocenění tvorby umělců, kteří posouvají hranice filmového jazyka bez ohledu na prostředí, ve kterém pracují,“ vysvětluje prezidentka festivalu Torang Daneshmandová.

Festival zahájí nesoutěžní Skromné pohoštění za účasti režiséra Maniho Haghighiho. Pozornost zaslouží další nesoutěžní film, Minulost režiséra Asghara Farhadiho, jehož oscarový Rozchod Nadera a Simin uvedl první ročník festivalu. Vypráví příběh Íránce, jenž cestuje do Paříže, aby s bývalou ženou dořešil problémy týkající se rozvodu. Film je nominován na Zlatý glóbus.

V soutěži diváci uvidí i portrét života tradiční íránské rodiny Kostka cukru či režisérský debut Zasněžené sosny herce Paymana Moaadiho z filmu Rozchod Nadera a Simin. Drama Beze mne natočil představitel nové generace íránské kinematografie Bahram Tavakkoli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků