Hlavní obsah
Radost v redakci deníku Washington Post. Uprostřed David Fahrenthold, jeden z oceněných v rámci Pulitzerových cen Foto: Bonnie Jo Mount, ČTK/AP

Hlavní Pulitzerovu cenu má The New York Daily News a ProPublica

Hlavní Pulitzerovu cenu získal v pondělí list The New York Daily News a nezisková novinářská společnost ProPublica, porotci newyorské Kolumbijské univerzity je vyznamenali za zprávy o zneužívání pravomocí newyorskou policií.

Radost v redakci deníku Washington Post. Uprostřed David Fahrenthold, jeden z oceněných v rámci Pulitzerových cen Foto: Bonnie Jo Mount, ČTK/AP
Hlavní Pulitzerovu cenu má The New York Daily News a ProPublica

Za investigativní žurnalistiku pak ocenění získal virginský deník Charleston Gazette-Mail a za mezinárodní zpravodajství novináři deníku The New York Times, kteří se věnovali snahám ruského prezidenta Vladimira Putina rozšířit svůj vliv v zahraničí.

Do Pulitzerových cen zasáhla i loňská prezidentská kampaň ve Spojených státech. Za vnitroamerické zpravodajství byl vyznamenán David Fahrenthold z deníku The Washington Post, který informoval o sporných charitativních aktivitách tehdejšího republikánského kandidáta a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

Fahrenthold zjistil, že Trump utratil 20 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun) z peněz své nadace, které použil ke zhotovení svého velkoplošného portrétu.

21 kategorií

Pulitzerovy ceny, které mají 21 kategorií, jsou považovány za vrchol amerických žurnalistických ocenění. Porota Kolumbijské univerzity ceny uděluje také za nenovinářské počiny, jako jsou hudba, poezie či životopisná díla.

Hlavní ocenění, kterou je cena za službu veřejnosti, letos porotci udělili za rozkrytí dosud málo známé praxe newyorské policie, která má pravomoc bez soudu lidem zakázat vstup do jejich domovů či podniků kvůli podezření, že dané prostory zneužívají k nelegálním účelům. Tato pravomoc původně vznikla k vytlačení prostituce z newyorského náměstí Times Square.

Novináři ale zjistili, že každoročně policisté zmíněnou pravomoc v New Yorku uplatní zhruba tisíckrát, a to takřka výhradně vůči nebělošské populaci. Často se navíc ukazuje, že terčem jsou lidé, které soudy osvobodí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků