Hlavní cenu World Press Photo získal smutný snímek z Gazy, sport vyhrál Čech

Aktualizováno

Hlavní cenu na soutěži World Press Photo vyhrál švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter se snímkem zobrazujícím pohřeb dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. Mrtvé sourozence, bratra a sestru, na něm nesou muži na rukou. Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo první cenu v kategorii sportovní akce - příběhy. Uspěl se snímky z Velké pardubické.

Vítězný snímek švédského fotografa Paula Hansena z listu Dagens Nyheter

"Síla snímku spočívá v sepětí a kontrastu mezi hněvem a zármutkem dospělých a nevinností obětí," poznamenala k hlavnímu vítězi členka poroty Mayu Mohannaová z Peru.

"Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, kterého může fotograf dosáhnout. Velmi si toho vážím. A také toho, že se mi podařilo toto ocenění získat i díky působení v ČTK," reagoval na zprávu oceněný Vondrouš.

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, získali ocenění i další čeští fotografové. Například Antonín Kratochvíl, žijící v USA, zvítězil v ročníku 1997 v kategorii reportážní fotografie o lidech v současném dění. V dalších ročnících si třetí místo vybojovali Jan Šibík z týdeníku Reflex a fotograf deníku Lidové noviny Michal Novotný.

Velká pardubická objektivem Romana Vondrouše

Snímek Romana Vondrouše z Velké pardubické

Portrét čínského umělce Aj Wej-weje od Stefena Chowa (Malajsie)

Opozice mučí vládního informátora v Sýrii. Druhé místo v kategorii Spot News (autor Emin Özmen)

Výbuch bomby v Gaze, vítěz kategorie Spot News, stories (autor Bernat Armangue)

Mrtvý voják v Súdánu. Třetí místo v kategorii General News (autor Dominic Nahr)

Bitva v Sýrii, 1. místo v kategorii General News, stories (autor Alessio Romenzi)

Patnáctiletá brazilská narkomanka - snímek získal čestné uznání v kategorii Contemporary Issues (autor Felipe Dana).

Jezdec na buvolech v Indonésii - první místo v kategorii Sports Action, singles (autor Wei Seng Chen)

O pocty v 56. ročníku prestižní mezinárodní soutěže se letos ucházelo 5666 profesionálních fotografů ze 124 zemí, kteří porotě zaslali 103 481 snímků. Ocenění se udělují v kategoriích, jež zahrnují témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody. Vítěz každé kategorie obdrží za odměnu 1500 eur a autor fotografie roku dalších 10 000 eur.