Hlavní obsah

Hlavně rakouské kinematografii bude věnována Letní filmová škola

Především rakouské kinematografii v historických souvislostech i prostřednictvím retrospektiv bude letos věnována Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Její 35. ročník se uskuteční od 24. července do 2. srpna. Je připravena i řada dalších filmových cyklů - Jiná Belgie, Zamrzlý obraz - film a komiks, Migrace jako syndrom.

Hlavně rakouské kinematografii bude věnována Letní filmová škola

"Po loňském nebývalém zájmu, kdy se akreditovalo přes šest tisíc filmových fanoušků, jsme navýšili počet a kapacity promítacích prostor. Celkem bude připraveno 13 promítacích sálů, dvě letní kina, tři stany s doprovodným programem a Zimní stadion s digitálním kinem pro 500 lidí," uvedl umělecký ředitel LFŠ Pavel Bednařík.

Upozornil na zvýhodněné akreditace pro ty, kteří se přihlásí do 15. června. Například členové filmových klubů zaplatí za všech deset dnů jen 850 korun.

Cyklus s podtitulem Od císaře pána k imigrantům nazvaný Fokus: Rakousko obsáhne sedm retrospektiv a další sekce, úvody a přednáškami je doplní odborníci přímo z Rakouska. Připraven byl ve spolupráci s vídeňským Filmarchivem, přičemž unikátní kolekce filmů představí nejen klasická díla rakouské němé éry, ale například i sérii krátkometrážních "lechtivých" filmů z dob Rakouska-Uherska režírovanou Johannem Schwarzerem. Němé snímky Sodoma a Gomora a Café Elektric doplní naživo přední klavírista Gerhard Gruber.

"Ve spolupráci s partnerským festivalem Diagonale, který se každoročně koná v Grazu, uvedeme výběr nejzajímavějších hraných, dokumentárních a krátkometrážních snímků," dodal Bednařík. Největší prostor dostane v retrospektivách "rakouský filmový patolog" Ulrich Seidl.

Zazpívá Suzanne Vega


Představen bude i tvůrce globálních sociálně-kritických dokumentů a režisér satirických bláznivých komedií Michael Glawogger. Mezi hosty se objeví také herečka Pia Hierzeggerová, která hrála ve třech jeho snímcích - Slimáci, Slumming a Contact High.

V doprovodném programu vystoupí 26. července newyorská písničkářka a zpěvačka Suzanne Vega, která dva týdny předtím oslaví padesátiny. Po třech letech se na Letní filmovou školu vrátí divadelní seskupení Vosto5.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků