Hlavní obsah
Hitlerovy skici Foto: archiv, Právo

Britská aukční síň v polovině dubna nabídne zájemcům skici někdejšího nacistického vůdce Adolfa Hitlera, které v roce 1908 jako mladík předložil vídeňské Akademii výtvarných umění při neúspěšném pokusu dostat se na školu.

Hitlerovy skici Foto: archiv, Právo
Hitlerovy skici jdou do dražby

Celkem 12 kreseb, které půjdou do dražby ve městě Ludlow, jsou akty, lidská těla, předměty a krajinky. Většina nese datum 1908, roku, kdy akademie podruhé zamítla Hitlerovu žádost o účast na přijímacích zkouškách pro studium.Ostatní jsou o rok starší.

Hitler se v roce 1905 přestěhoval do Vídně, kde se živil prodejem obrázků, které obkresloval z pohlednic. Třel bídu s nouzí a jeden čas pobýval i v zařízení pro bezdomovce. Později tvrdil, že jeho antisemitismus se zrodil právě v hlavním městě monarchie.

„Jde o typické skici studenta, který se snaží dostat na uměleckou školu – s tužkou a perem je váhavý a nejistý v perspektivě a dělá základní chyby jako chybné umístění horní a spodní části svícnu,“ řekl listu The Daily Telegraph Michael Liversidge z Bristolské univerzity.

Podle Richarda WestwoodBrookese, který má prodej sbírky na starosti, se kresby na veřejnosti objevují poprvé. „Prodejce je evropský umělec, který je měl spoustu let,“ vysvětlil. Každý obrázek by se podle něj mohl prodat až za šest tisíc liber (přes 170 tisíc Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků