Hlavní obsah

Hitlerovy obrazy vynesly na aukci v Británii skoro tři miliony korun

Přes 95 000 liber (2,9 milionu korun) vynesla ve čtvrtek dražba 15 obrazů, které namaloval nacistický vůdce Adolf Hitler. Aukční síň Mullock's v hrabství Shropshire uvedla, že výnos dražby výrazně překročil očekávání. Soubor prodávaných obrazů tvořilo 13 akvarelů, olej a kresba.

Hitlerovy obrazy vynesly na aukci v Británii skoro tři miliony korun

Většina zobrazuje kytice či venkovské krajinky a pochází z let 1908 až 1914. Tehdy se Hitler chtěl stát malířem a snažil se neúspěšně dostat na vídeňskou akademii.

Největší zájem vyvolával před aukcí obraz muže sedícího na mostě, kterým má zjevně být sám Hitler. Přestože postava nemá přesně zachycené rysy, má charakteristickou patku a je opatřená iniciálami AH. Obraz se prodal za 10 000 liber. Autoportrét namaloval Hitler kolem roku 1910, kdy mu bylo 21 let.

Nejvíce, asi 13 600 liber, vynesl olej zachycující venkovské domy a stromy. "Z uměleckého hlediska jde sotva o Picassa," řekl expert aukčního domu Richard Westwood-Brookes. "Ale je to příležitost získat originál od Hitlera."

Obrazy našel v roce 1945 v německém Essenu britský důstojník Willie McKenna. Pak je získal další majitel, který ji nyní nabídl do dražby. "Je to sběratel, který na ně zapomněl a po letech je nalezl v garáži," uvedl Westwood-Brookes.

Neznámý kupec také koupil za 15 000 dolarů malířský stojan, který zřejmě patřil Hitlerovi. Síň Mullock's dnes dražila skoro 400 položek, včetně řady dokumentů, předmětů a časopisů spojených s nacistickou érou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků