Hlavní obsah

Harry Potter je tu posedmé, tentokrát s Relikvií smrti

Posedmé, ale nikoliv naposledy míří do kin filmový Harry Potter. I když literární předloha je právě sedmidílná, filmovou verzi Harryho Pottera a Relikvie smrti rozdělili tvůrci do dvou celovečerních snímků, z nichž první bude mít premiéru 18. listopadu, na druhý si počkáme do 15. července 2011, ale zato ho uvidíme i v 3D.

Harry Potter je tu posedmé, tentokrát s Relikvií smrti

„Jakmile začal Steve Kloves psát scénář, bylo jasné, že bychom museli vynechat spoustu důležitých detailů, které jsou podstatné pro ukončení celé série,“ vysvětluje producent David Heyman rozhodnutí natočit podle knihy dva filmy místo jednoho – jak tomu bylo dosud.

Představitel Harryho, dnes už jedenadvacetiletý Daniel Radcliffe, k tomu dodává: „Ten děj je postaven na fantastických vyprávěcích schopnostech J. K. Rowlingové. Spletitý, mysteriózní i romantický, komediální i akční. Natočení dvou filmů byla jediná cesta, jak diváky neochudit.“

První část tedy začíná ve chvíli, kdy se Harry, Ron a Hermiona vydávají na nebezpečnou misi, jejímž cílem je najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti – viteály. Spoléhat musí jen sami na sebe. Profesoři už jim nepomohou a budou také bez Brumbálovy ochrany. Navíc se je snaží rozdělit temné síly mezi nimi.

Válka s Voldemortem

„Harry, Hermiona a Ron už nemají domov,“ říká představitelka Hermiony Emma Watsonová a dodává: „Pořád jsou v pohybu, a co hůř, jsou z nich štvanci, kteří nevědí, komu mohou věřit. Ale jde o všechno, musejí být stateční.“

Svět kouzelníků se zatím stal nebezpečným místem pro všechny nepřátele Pána zla. Dlouho obávaná válka začala, Voldemortovi smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a terorizují a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli moc a více moci a schopnost kontrolovat, manipulovat a ničit lidi. Režisér David Yates k tomu poznamenává: „Ralph je naprosto děsivý, když hraje Voldemorta. Má schopnost se jako herec dokonale přizpůsobit temnotě prostředí. Doslova cítíte, jak se do místnosti vkrádá chlad, když do ní jeho postava vstoupí.“

Je vidět, že zkušení a renomovaní herci si účast v potterovkách užívají, protože nemenší ódy pěje producent Heyman na představitele Severuse Snapea Alana Rickmana: „Vždycky, když ho vidím jako Severuse, jsem okouzlen složitostí a všemi odstíny jeho hraní. Dokáže přenést jedním dechem na diváky humor i zlomyslnost. A v tomto filmu ucítíte to obrovské břímě tajemství, které na svých bedrech nese.“

Od prvního dílu uběhlo deset let

Osmidílná filmová série Harryho Pottera se tedy zvolna chýlí k závěru. První díl, Harry Potter a Kámen mudrců, měl premiéru v roce 2001, poslední tedy vstoupí do kin po deseti letech. A jak se za tu dobu změnili a kam došli představitelé hlavních postav, tehdy dvanáctiletý Daniel Radcliffe, desetiletá Emma Watsonová a třináctiletý Ruppert Grint?

Radcliffe úspěšně debutoval v roce 2008 na Brodwayi ve hře Petera Shaffera Equus a na jaře 2011 se tam chystá vrátit v obnovené premiéře muzikálu How to Succeed in Business Without Really Trying (Snadná cesta vzhůru). Před kamerou se má objevit také v nezávislém hororovém thrilleru The Woman in Black režiséra Jamese Watkinse a dále ho čeká titulní role Jacka Kiplinga v biografickém filmu My Boy Jack o sedmnáctiletém synovi Rudyarda Kiplinga. Ve filmu bude hrát s Kim Cattrallovou, Carey Mulliganovou a Davidem Haigem.

Emma Watsonová dostala za Hermionu spoustu cen, výraznější roli jí to však nepřineslo. Namluvila princeznu v animovaném Příběhu o Zoufálkovi, měla pár televizních rolí, ale kromě herectví je její vášní móda – podílela se například na kampaních Burberry. V současné době studuje v USA na Brown University.

Dosavadní díly Harryho Pottera

Harry Potter a Kámen mudrců, 2001, režie Chris Columbus
Harry Potter a Tajemná komnata, 2002, režie: Chris Columbus
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2004, režie: Alfonso Cuarón
Harry Potter a Ohnivý pohár (2005), režie: Mike Newell
Harry Potter a Fénixův řád (2007), režie: David Yates
Harry Potter a Princ dvojí krve (2009), režie: David Yates

Rupert Grint hrál už v roce 2002 vedle Harryho Pottera také v koprodukční komedii Thunderpants (Prďoši) po boku Stephena Frearse a Paula Giamattiho, v roce 2006 dostal hlavní roli ve filmu Lekce řízení (s Julií Waltersovou a Laurou Linneyovou) a naposledy v britsko-francouzském filmu Wild Target režiséra Jonathana Lynna, kde hraje také Bill Nighy a Emily Bluntová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků