Hlavní obsah
Studio deFORM zvítězilo také s interaktivní hrou KOSKI. Foto: archív Czech Grand Design

Grand designérem je studio deFORM, do Síně slávy vstoupil grafický designér Rostislav Vaněk

Výroční ceny Czech Grand Design znají nové laureáty. V pražském Stavovském divadle si během úterního ceremoniálu odnesli skleněnou korunku a tituly Designér a Grand designér roku 2016 Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM. Do Síně slávy byl uveden grafický designér, typograf a akademický malíř Rostislav Vaněk.

Studio deFORM zvítězilo také s interaktivní hrou KOSKI. Foto: archív Czech Grand Design
Grand designérem je studio deFORM, do Síně slávy vstoupil grafický designér Rostislav Vaněk

Jedenáctý ročník prestižních ocenění Czech Grand Design (CGD) ovládlo v Londýně působící progresivní studio deFORM, které na sebe loni upozornilo především interaktivní hrou KOSKI. Ta vznikla jako diplomová práce na londýnské Royal College of Art a propojuje virtuální a reálný svět v deskové hře.

Do Síně slávy byl uveden grafický designér Rostislav Vaněk.

Foto: archív Czech Grand Design

Druhým úspěšným dílem této kreativní dvojice je policový systém ZIG ZAG pro švédskou značku HEM. Studio deFORM uspělo v CGD již v roce 2013 v kategorii Objev roku.

Ocenění za novou deskovou hru

„Koski jsou multi-generační herní platforma, která odhaluje nové a nápadité způsoby, jak hrát, a to buď samostatně, nebo s ostatními,“ popisují svůj pokrokový nápad autoři.

Nový člen Síně slávy Rostislav Vaněk patří k osobnostem, které u nás formovaly grafický design a vizuální komunikaci jako disciplínu. „Jeho práce se vyznačují rozeznatelným grafickým rukopisem, systémovým komplexním pojetím, optickým perfekcionismem a čistotou v pozoruhodné plakátové tvorbě, logotypech nebo knižním designu,“ odůvodnila své rozhodnutí jury.

Extravagantní kolekce uměleckých šperků vynesla na výsluní návrhářku Markétu Kratochvílovou.

Foto: archív Markéty Kratochvílové

FOTO: archív Markéty Kratochvílové

Skleněnou korunkou, kterou navrhla loňská Grand designérka Liběna Rochová, byla jako Nejlepší designérka šperku korunována Markéta Kratochvílová za kolekce inspirované japonskými lovkyněmi perel Mononoke a Dragon spirit.

Kategorii Grafický designér roku opanovalo studio Oficina, které získalo cenu za vizuální identitu festivalu motion designu Mouvo. Nejlepší fotografkou se stala Vendula Knopová za portréty studentů FAMU a módní fotografie.

Nové ocenění pro ilustrátory 

V letošním roce se poprvé předávala cena pro nejlepšího ilustrátora. Ocenění si nakonec odnesl Michal Bačák za ilustrace pro časopis Newsweek a mísy pro českou značku Křehký.

Cenu Objev roku získal Eduard Herrmann mimo jiní za parkovou lavičku Satellite (pro mmcité).

Foto: archív Czech Grand Design

Cena pro Výrobce roku připadla značce BOMMA za kolekci svítidel Phenomena a nejlepším módním designérem byl vyhlášen Miro Sabo, jehož loňská kolekce balancovala na hraně pánské a dámské konfekce.

Za nejlepší Obchod roku si odneslo cenu pražské knihkupectví PageFive a titulem Objev roku 2016 se může pyšnit student pražské UMPRUM Eduard Herrmann.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků