Hlavní obsah
Taylor Swiftová přebírá cenu Grammy. Foto: Matt Sayles, ČTK/AP

Grammy mají Taylor Swiftová, Lamar, Alabama Shakes i Bruno Mars

Album americké zpěvačky Taylor Swiftové nazvané 1989 získalo v Los Angeles cenu Grammy pro nejlepší album roku. Nahrávkou roku se stala skladba Uptown Funk od anglického hudebníka a producenta Marka Ronsona a amerického zpěváka Bruna Marse.

Taylor Swiftová přebírá cenu Grammy. Foto: Matt Sayles, ČTK/AP
Grammy mají Taylor Swiftová, Lamar, Alabama Shakes i Bruno Mars

Favoritem letošního ročníku byl rapper Kendrick Lamar, který byl nominován v 11 kategoriích. Nakonec získal pět trofejí, včetně té za nejlepší rapové album.

Objevem roku byla vyhlášena Meghan Trainorová, kterou časopis Rolling Stone označil v roce 2014 za nejnepravděpodobnější popovou hvězdu. Její „děkovačka" byla velmi emotivní, dvaadvacetiletá zpěvačka ji celou proplakala.

Mnoho živých vystoupení bylo věnováno žijícím legendám a zesnulým umělcům. Pro Lionela Richieho, který seděl v publiku, zazpívali například Meagan Trainorová nebo Demi Lovatová. Lady Gaga uctila nedávno zesnulého Davida Bowieho.

Kendrick Lamar získal pět trofejí, včetně té za nejlepší rapové album.

Foto: Matt Sayles, ČTK/AP

Vystoupení britské megahvězdy Adele neblaze poznamenaly problémy se zvukem, což okamžitě vyvolalo silnou odezvu na sociálních sítích. Někteří fanoušci požadovali, aby Adele zazpívala píseň All I Ask ještě jednou. Časopis Rolling Stone usoudil, že zpěvačka vyšla z technické lapálie se ctí, podle hudebního kritika deníku Los Angeles Times ale byla jindy intonačně přesná Adele takzvaně „pod tónem".

Písní roku se stala Thinking Out Loud anglického skladatele a zpěváka Eda Sheerana. Tuto autorskou kategorii vyhlašoval slepý zpěvák Stevie Wonder, který si z ostatních na pódiu dělal legraci, že oni jméno vítěze přečíst nemohou, neboť je v Braillově písmu.

Za Thinking Out Loud získal Sheeran cenu v kategorii nejlepší sólový popový výkon, zatímco za nejlepší popový výkon dvojice či skupiny byli oceněn Mark Ronson a Bruno Mars díky písni Uptown Funk.

Alabama Shakes i Muse

Grammy za nejlepší výkon v rocku si odnesla americká skupina Alabama Shakes a její Dont Wanna Fight. Alabama Shakes se prosadili teprve v posledních letech rockem ovlivněným jižanským blues. Grammy za nejlepší výkon v metalu dostali Ghost za nahrávku Cirice.

Alabama Shakes

Foto: Matt Sayles, ČTK/AP

Dont Wanna Fight byla vyhlášena i nejlepší rockovou písní a celá deska Sound & Color nejlepším alternativním albem. Za nejlepší rockové album byla vyhlášena nahrávka Drones od skupiny Muse.

V kategorii nejlepší výkon v tradičním R & B letos zvítězila Lalah Hathaway a její Little Ghetto Boy. Nejlepším R & B songem obecně je Really Love od D'Angela & Kendry Foster a nejlepším albem Black Messiah rovněž od D'Angela. Nejlepším albem v současné urban music je Beauty Behind the Madness od The Weeknd.

Reggae a blues

Morgan Heritage

Foto: Jordan Strauss, AP

Nejlepší reggae deskou roku vyhlásili nahrávku Strictly Roots od klasiků žánru Morgan Heritage a v kategorii world music zvítězila vynikající zpěvačka s africkými kořeny Angelique Kidjo, která vydala album Sings.

V kategorii gospelové album se letos radují díky desce Covered: Alive In Asia [Live] Israel & NewBreed, v kategorii nejlepší výkon v gospelu pak boduje Kirk Franklin s písní Wanna Be Happy?. V kategorii roots gospel získal Grammy soubor The Fairfield Four a jejich Still Rockin My Soul.

Zpěvačka Mavis Staplesová, která začínala už v šedesátých letech v The Staple Singers, si odnesla cenu v kategorii Americké kořeny za nahrávku See That Grave Is Kept Clean. V kategorii Americana bodoval Jason Isbell a album Something More Than Free. Nejlepším albem v kategorii blues byla vyhlášena deska Born to Play Guitar od Buddyho Guye.

Grammy - hlavní kategorie:

Album roku: Taylor Swiftová - 1989

Rockové album: Muse - Drones

Alternativní album: Alabama Shakes: Sound & Color

R & B album: D'Angelo - Black Messiah

Urban music: The Weeknd - Beauty Behind the Madness

Reggae album: Morgan Heritage: Strictly Roots

World music album: Angelique Kidjo - Sings

Bluesové album: Buddy Guy: Born to Play Guitar   

Rapové album: Kendrick Lamar: To Pimp a Butterfly 

Bývalý prezident Jimmy Carter dostal Grammy za mluvené slovo díky audio verzi knihy A Full Life: Reflections at Ninety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků