Hlavní obsah
Britové u Dunkerku. Jak to, že nejsou černí? Foto: Vertical Ent.

GLOSA: Ve filmu o Britech v roce 1940 je málo černochů, to by mohlo urazit, píše deník

Americký deník USA Today dokáže pobavit. Ve článku o novém válečném filmu Dunkerk (mimochodem velmi dobrém) si posteskl, že režisér Christopher Nolan nedal hlavní role černochům. A navíc mezi námořníky a válečnými piloty je prý málo žen. To by mohlo někoho urazit.

Britové u Dunkerku. Jak to, že nejsou černí? Foto: Vertical Ent.
GLOSA: Ve filmu o Britech v roce 1940 je málo černochů, to by mohlo urazit, píše deník

„Fakt, že je tam jen pár žen a žádní herci v hlavních rolích s tmavou pletí, by mohl někoho urazit,“ podotkl deník.

Mezi britskými vojáky v roce 1940 sice byli cizinci (Češi, Poláci a další), ale určitě tam nebylo moc černochů. Pokud by film vyprávěl o americké armádě, bylo by to něco úplně jiného.

To, že Nolan, podle USA Today zřejmě rasista a šovinista, ukázal jen pár žen ve funkci zdravotních sester, je také naprosto správné. V roce 1940 opravdu nevelely britskému námořnictvu generálky a majorky. Ženy měly tehdy důležitou úlohu jako radistky, zdravotnice, úřednice a podobně. Nikdo je neposílal do bojových misí.

Autor si mohl povšimnout i dalších vad. Ve filmu prokazatelně chybí třeba mentálně postižení, homosexuální vojáci, lesby a další skupiny.

Režisér Nolan se může snažit, jak chce, ale někteří američtí novináři prostě nebudou spokojení, dokud Churchilla nebude hrát thajský transsexuál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků