Hlavní obsah

Film Obsluhoval jsem anglického krále vyhrál na festivalu v Albánii

Český film Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzela byl v neděli vyhlášen nejlepším snímkem prvního ročníku mezinárodního filmového festivalu v albánském přístavu a letovisku Durrës a získal cenu Zlatého gladiátora. Informovalo o tom české velvyslanectví v Tiraně.

Film Obsluhoval jsem anglického krále vyhrál na festivalu v Albánii

Filmová adaptace stejnojmenného románu Bohumila Hrabala byla na festivalu uvedena dvakrát - v městském divadle, které bylo centrem festivalového dění, a v letním kině, které organizátoři zřídili ve velkolepém antickém amfiteátru v centru města.

Jiří Menzel v rámci své účasti na festivalu vedl také seminář pro albánské i zahraniční filmaře nazvaný Umění režie, během něhož mimo jiné hovořil i o převádění obtížných literárních textů do filmové podoby.

Během chaotických devadesátých let si albánští diváci odvykli chodit do kin. Tirana, sedmisettisícová albánské metropole, má dnes jen dvě kina, a ve dvousettisícovém Durrësu není kino ani jedno. Organizátoři festivalu věří, že se jim podaří opět probudit zájem publika o filmové projekce na velkém plátně. Vysoká návštěvnost festivalových představení dokládá, že jejich snaha může mít úspěch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků