Hlavní obsah

Film Lidice byl vybrán do soutěže Evropských filmových cen

Film Lidice režiséra Petra Nikolaeva byl vybrán Radou European Film Awards (EFA) spolu s dalšími 39 evropskými filmy do 24. ročníku soutěže Evropských filmových cen, evropské obdoby Oscarů. Historický snímek, který v současné době slaví úspěchy v Izraeli, v České republice již vidělo přes 400 000 diváků.

Film Lidice byl vybrán do soutěže Evropských filmových cen

"Samozřejmě bychom byli šťastní, kdybychom se dočkali nějakého ocenění během slavnostního vyhlášení vítězů začátkem prosince v Berlíně, ale už jen fakt, že Lidice vybrali, je obrovský úspěch sám o sobě," uvedl producent filmu Adam Dvořák.

Aktuálně je o dramatický snímek zájem v Izraeli, kde se po promítnutí filmu vedou diskuze tvůrců s diváky. "Máme super odezvy, úžasní lidé - všechny generace, kteří po projekci tleskají, sedí s námi v kinech a ptají se... Diskuze nikdy netrvala méně než hodinu," podotkl Dvořák.

Film Lidice nyní promítají v rámci druhého ročníku Týdne českých filmů v Izraeli, který od 21. srpna do 8. září pořádá České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques. Přehlídka odstartovala v pondělí slavnostním večerem a exkluzivním uvedením filmu Lidice v Tel Avivu za osobní účasti jeho tvůrců - Adama Dvořáka, Davida Raucha a jednoho z autorů filmové hudby Jamese Harriese.

V Izraeli se uskuteční přes 30 projekcí. "Jsem rád, že za krátkou dobu našeho působení v Izraeli se nám podařilo založit každoroční tradici prezentace toho nejzajímavějšího z české kinematografie uplynulých let. O to více mě těší, že letos exkluzivně přinášíme film Lidice, jehož prostřednictvím můžeme izraelskému publiku přiblížit historii událostí a tragédii, která následovala po hrdinském činu československých parašutistů," sdělil ředitel Českého centra v Tel Avivu David Stecher

Snímek Lidice s rozpočtem 70 miliónů korun se objevil v tuzemských kinech 2. června. Nikolaev považuje tento film za další z velkých náhod svého života. "Režisér Jiří Menzel tento projekt odmítl, já jsem pak vzdal psaní scénáře a nakonec se ke mně tato látka vrátila, když ji režisérka Alice Nellis musela kvůli zdravotním komplikacím odmítnout," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků