Hlavní obsah
Producent a režisér Peter Jackson Foto: Reuters

Film Hobit se nakonec bude natáčet na Novém Zélandu

Film Hobit se bude natáčet na Novém Zélandu. Oznámil to ve středu podle agentury Reuters novozélandský premiér John Key po dohodě vlády se zástupci hollywoodského studia Warner Bros. Ještě v pondělí přitom odhadoval tuto možnost jen jako padesát na padesát.

Producent a režisér Peter Jackson Foto: Reuters
Film Hobit se nakonec bude natáčet na Novém Zélandu

Společnost Warner Bros. minulý týden po krátkém bojkotu filmu ze strany filmových odborů oznámila, že bude uvažovat o přesunu natáčení dvoudílné adaptace románu J.R.R. Tolkiena z Nového Zélandu do zámoří.

"Novozélandská vláda a společnost Warner Bros. dosáhly dohody, díky které se oba díly Hobita režiséra Petera Jacksona budou natáčet na Novém Zélandu. ... Jsem rád, že jsme se takto domluvili," uvedl Key na tiskové konferenci.

"Natáčení Hobita poskytne nejen práci pro tisíce Novozélanďanů, ale bude to stejně jako úspěšná trilogie Pán prstenů opět propagace Nového Zélandu ve světě," dodal premiér dále.

Key uvedl, že vláda v rámci dohody s filmovým studiem ve čtvrtek předloží do parlamentu návrh na změnu částí místního zákoníku práce. "Chceme ubezpečit, že Nový Zéland je v této oblasti připraven poskytnout filmovým producentům jako je Warner Bros. jistotu, kterou při natáčení svých děl na Novém Zélandu potřebují," prohlásil premiér.

Vláda na základě dohody také rozšíří svou finanční podporu natáčení Hobita a zaplatí filmovému studiu za každý díl navíc 7,5 miliónu dolarů (asi 134 miliónů korun).

Podle ekonomů by ostrovní stát mohla přijít ztráta projektu až na 1,5 miliardy dolarů (26,5 miliardy korun). Někteří odboráři tvrdili, že společnost Warner Bros. využívá pracovní spory kolem pracovních podmínek, aby získala lepší nabídku od novozélandské vlády. V pondělí proti údajným plánům přemístit natáčení Hobita do zahraničí protestovaly tisíce Novozélanďanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků