Hlavní obsah

Film BBC prý uráží britské vojáky v Afghánistánu

Roztržku mezi britskou armádou a televizí BBC vyvolala epizoda televizního seriálu BBC obsahující šikanu mezi vojáky v Afghánistánu. Podle armády snímek uráží vojáky, kteří v této zemi slouží, i jejich rodiny.

Film BBC prý uráží britské vojáky v Afghánistánu

BBC i autor díla Jimmy McGovern se hájí tím, že britské vojáky urazit nechtěli a slíbili při uvedení snímku zdůraznit, že se jedná o fiktivní dílo, uvedl server BBC.

Vysoký představitel britské armády generál Peter Wall označil podle BBC kontroverzní epizodu za "hluboce urážlivou vůči všem, kteří v této zemi slouží" v ozbrojených silách. BBC oponuje, že v žádném případě nešlo o pokus pošpinit armádu.

Autor seriálu, držitel televizní ceny Bafta, Jimmy McGovern uvedl, že Accused je fiktivní dílo a on sám cítí k britským vojákům nejhlubší respekt.

"Neměl jsem v úmyslu očerňovat britské vojáky, ke kterým chovám nejhlubší respekt. Jádrem dramatu je má víra v posvátnost života," prohlásil McGovern.

Sporná epizoda vypráví o dvou kamarádech, kteří se připojí k jednotce operující v Afghánistánu. Zažijí zde šikanu a jeden z nich nakonec spáchá sebevraždu. Toto drama je součástí šestidílné televizní série, která se zabývá lidmi obviněnými z různých zločinů v době, kdy čekají na soudní rozsudek.

"Požádali jsme BBC, aby (divákům) vysvětlila, že jde o fiktivní program, že neodpovídá skutečnosti a že s ním armáda nemá nic společného," uvedl mluvčí britského ministerstva obrany. Mluvčí BBC potvrdila, že při uvedení filmu jejich stanice skutečně zdůrazní, že se nejedná o vylíčení reálných událostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků