Hlavní obsah

Fidel Castro představil první díl své knihy pamětí

Bývalý kubánský vůdce Fidel Castro v pondělí osobně v Havaně představil první díl své knihy pamětí. Svazek čítající asi 900 stran nese v překladu název Strategické vítězství a pojednává o Castrově vítězství nad armádou diktátora Fulgencia Batisty, které ho v roce 1959 vyneslo k moci. Kniha se má na pultech objevit v nejbližších dnech, druhý díl pamětí prý bude brzy následovat, napsaly agentury DPA a AP.

Fidel Castro představil první díl své knihy pamětí

"Už jsem skoro ani nevěřil, že se vydání tohoto díla dožiji," prohlásil podle DPA v pondělí místního času k pozvaným hostům Castro, kterého před čtyřmi lety kvůli těžké nemoci vystřídal ve funkci kubánského vůdce mladší bratr Raúl.

Fidel Castro oznámil vydání své knihy před několika týdny a uvedl přitom, že knihu sepsal během své nemoci. Podle oficiálních informací je v tisku prvních 10 000 výtisků, dalších 50 000 kusů se do obchodů dostane prý v nejbližší době.

Castro se tak po dlouhé odmlce objevil na veřejnosti během posledních tří týdnů již podeváté. Na pondělní prezentaci přišel v červené košili v doprovodu několika vybraných veteránů revoluce. Ceremonie se zúčastnil i šestnáctiletý Elián González, kterému se před deseti lety dostalo velké mediální pozornosti, když se po sedmiměsíčním pobytu v USA vrátil se svým otcem na Kubu.

Castro před více než půlstoletím s malou povstaleckou skupinou zvítězil nad generálem Batistou, který poté 1. ledna roku 1959 uprchl ze země. Od té doby se datuje Castrova vláda na Kubě. Od roku 2008 ho sice i formálně na místě hlavy státu vystřídal jeho bratr, ale Fidel i nadále zůstal prvním tajemníkem kubánské komunistické strany.

V minulosti vyšlo již několik knih pojednávajících o Castrově životě. Například v roce 2008 to byla kniha z pera Ignacia Ramoneta Fidel Castro - Můj život, která vznikla na základě interview s Castrem, které měly délku celkem asi sto hodin. A již před 25 lety se zájemci mohli začíst do díla sepsaného Brazilcem Freiem Bettem Noční hovory s Fidelem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků