Hlavní obsah

Festival Stimul nabídne legendu japonského noise Merzbow

Nejvýznamnější představitel japonského industriálního noise Masamo Akita, používající umělecké jméno Merzbow, se v úterý poprvé představí v Praze. Vystoupí v rámci festivalu Stimul v Arše.

Festival Stimul nabídne legendu japonského noise Merzbow

Masami Akita je jedním z průkopníků žánru noise, nejextrémnější podoby industriální elektroniky, kdy jsou výsledkem jen hlukové stěny. Styl rozvíjí od roku 1979. Název dal projektu pod objektů dadaisty Kurta Schwitterse, jenž ve svých Merzbilden vytvářel asambláže z odhozených předmětů.

Akita, která hrál na bubny pychedelický krautrock, v roce 1979 změnil pojetí a s Kijošim Mizutanim založiil Mezbow, v nichž hodně používal smyčky pásků a kovové perkuse. Inspirovala ho i idea britského ambientu se skladbami pro nalezené nástroje. Od konce osmdesátých let Akita využívá digitální technologie,. V té době se soubor rozšiřuje na trio, členy Merzbow jsou i Reiko A ovládající elektroniku a Bara, doprovázející hudbu zpěvem a tancem butó.

V té době kulminuje zájem Akity o scénu S/M a bondage, což je patrné i z názvů desek, věnovaných speciálně pro tento druh erotických aktivit, které neprodávají v normálních obchodech, ale v erotických obchodech s pomůckami pro sadisty. Od nového tisíciletí vystupuje už sám a většinou využívá laptop. V té době se stává vegetariánem a začíná bojovat za práva zvířat. Protestuje i proti japonskému velrybářství.

Spolu s Merzbow se se v Arše představí i čeští představitelé žánru Napalmed. Mimo jiné vydali i split právě s Merzbow nazvaný Crash Of The Titans.

Během večera se představí ještě Birds Build Nests Underground, pohybující se v oblasti experimentálního DJingu. Úvodní hlukovou performanci navíc obstará výtvarná skupina Rafani.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků