Hlavní obsah
Zákon Helena. Režisérka Petra Nesvačilová se známou kriminalistkou Helenou Kahnovou (na snímku) podrobněji zkoumá, kdo byli členové z tzv. Berdychova gangu. Foto: Petr Horník, Právo

Festival Ji.hlava nabídne 310 filmů

Přes tři stovky snímků nabízí mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který začíná už 25. října.

Zákon Helena. Režisérka Petra Nesvačilová se známou kriminalistkou Helenou Kahnovou (na snímku) podrobněji zkoumá, kdo byli členové z tzv. Berdychova gangu. Foto: Petr Horník, Právo
Festival Ji.hlava nabídne 310 filmů

Celý festival letos odstartuje filmem o Berdychově gangu a bude se také podrobně věnovat situaci v Turecku. Témat je ale mnohem více. Z více než 3 600 přihlášených titulů bylo do programu zařazeno 310.  V soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře.

„Pro dvacátý ročník jsme připravili jak výstavu o historii Ji.hlavy na Masarykově náměstí, tak i reprízové kino Lux Film Prize v Horáckém divadle, které nabídne divácky nejatraktivnější filmy. Událostí bude návštěva dlouholeté producentky režiséra Kena Loache Rebbecy O‘Brienové, střihačské legendy Claire Athertonové, která spolupracovala především s Chantal Akermanovou, či střihače Jacopa Quadriho. Ten je nejbližším spolupracovníkem Gianfranca Rosiho, jehož Fuocoammare: Požár na moři patří k dokumentárním událostem sezóny,“ pochlubil se ředitel festivalu Marek Hovorka.

Film Krtek a Lao-c'

Foto: Institut dokumentárního filmu

Dostatečně bude zastoupena i česká tvorba - celkem se filmů sešlo třináct. Pořadatelé si velmi cení snímku Zákon Helena, a proto se stal zahajovacím filmem. Režisérka Petra Nesvačilová v něm se známou kriminalistkou Helenou Kahnovou podrobněji zkoumá, kdo byli členové z tzv. Berdychova gangu a jaké byly jejich povahy.

„Už jenom to, že jsem začala takový film natáčet, bylo nebezpečné. Mohu dokonce říct, že jsem měla prostě strach a nikdo mě nedokázal přesvědčit, abych ho neměla. Mojí odpovědí vždy bylo: Ale vy si neuvědomujete, že ten film se takhle zakonzervuje a já s ním budu žít celý svůj život,“ říká o svém filmu Petra Nesvačilová.

Promítat se bude i Krtek a Lao-c‘ režiséra Filipa Remundy. Ten se ve svém snímku zaměřil na návštěvu čínského prezidenta v ČR a pouští se do konfrontačních rozhovorů s obyvateli země, kde neplatí lidská práva.

Všechny podrobnosti o festivalu najdete na www.dokument-festival.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků