Hlavní obsah
Emília Vášáryová Foto: Ivan Vilček, Právo

Febiofest ocení Emílii Vášáryovou a Marka Bellocchia

Při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos poprvé v Obecním domě bude 17. března oceněna slovenská herečka Emília Vášáryová. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii současně převezme i přední italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio, oznámili organizátoři 23. ročníku přehlídky, která potrvá do 25. března.

Emília Vášáryová Foto: Ivan Vilček, Právo
Febiofest ocení Emílii Vášáryovou a Marka Bellocchia

Podle už dříve zveřejněných informací Kristiána dostane také britský scenárista a dramatik Peter Morgan (Královna, Poslední skotský král). Vybrané filmy zájemci uvidí v rámci Ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve 14 městech.

„Úvodní ceremoniál bude spojen s projekcí na Oscary šestkrát nominované dobové romance Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou o osudově zamilované dvojici žen z New Yorku 50. let minulého století,” řekl prezident festivalu Fero Fenič. Ve stejný večer se na hlavním festivalovém místě v CineStaru Anděl rozeběhnou projekce pro veřejnost.

Bellocchio patří vedle Bernarda Bertolucciho a Piera Paola Pasoliniho k nejvýznamnějším italským filmařům. Jeho tvorba zahrnuje politická dramata, katolickou satiru i netradiční adaptaci klasiky – Jindřich IV. s Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou. Jeho snímek The Conviction získal v roce 1991 Cenu poroty na Berlinale.

Mussoliniho žena

Febiofest už představil Bellocchiovu romanci o první Mussoliniho ženě Zvítězit a snímek Spící krása uvedený na soutěži v Benátkách. V roce 2011 tam Bellocchio převzal Zlatého lva za celoživotní dílo; vloni tam uvedl v soutěži své nejnovější drama Blood of My Blood s Albou Rohrwacherovou v jedné z hlavních rolí.

Když programoví ředitelé Štefan Uhrík a Hana Cielová před devíti lety začali spolupracovat s Febiofestem, chtěli i české filmy uvádět jen v české premiéře či distribuční předpremiéře. „Tehdy jsme neměli ani jeden, dnes jich je tolik, že jsme vytvořili zvláštní sekci Česká stopa,” uvedla Cielová. Diváci tak uvidí přinejmenším osm titulů natočených v české produkci či koprodukci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků