Hlavní obsah

Dusilová a Support Lesbiens proti komunismu

Literárně-hudební večer s názvem Už se nechcem nikdy vracet má 20. února v pražském kině Aero podle organizátorů ukázat "pravou tvář komunismu", na kterou lidé zapomínají. Zaznít mají písničky známých kapel a ukázky z knih popisujících bezohlednost, zlovůli a praktiky někdejšího československého režimu.

Dusilová a Support Lesbiens proti komunismu

Nezisková akce není podle informací z dnešní tiskové konference svázána s žádnou politickou stranou a není a nebude propagací žádného politického uskupení. "Dáme ale nenásilně najevo, jaký je náš názor," řekl novinářům hudebník, moderátor a herec Ondřej Brzobohatý.

Iniciátoři akce si prý uvědomili, že jako nynější třicátníci patří ke generaci, která bude jednou posledním svědkem komunismu a reálného socialismu. Protože cítí odpovědnost, že mají připomínat, co ještě na prahu dospělosti sami zažili, začínají si už takto "třídit myšlenky". Tato občanská aktivita se spojila s organizátory projektu Trikem proti komunismu, kteří už od jara prodali přes 10000 triček s nápisy typu "Komunismus vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí".

Stejně jako oni chtějí působit proti bagatelizování zločinů komunismu. Jsou podle svých slov totiž přesvědčeni, že lidé mají krátkou paměť, a obávají se, že sociální demokracie vedená Jiřím Paroubkem jednoznačně směřuje ke spolupráci s komunisty a k jejich zapojení do systému moci. V kinu Aero vystoupí mimo jiné Ivana Chýlková, Martha Issová, Barbora Hrzánová, Martin Dejdar, Jan Budař, Michal Malátný či skupiny Support Lesbiens, Bůhví a Neřež nebo Lenka Dusilová, Ivan Hlas a Raven.

Scénář pražského představení bude volně k dispozici pro další nastudování a provedení. Výtěžkem ze vstupného pořadatelé protikomunistické akce podpoří dostavbu Hornického skanzenu Barbora - expozice Jáchymovské peklo. Měla by být otevřena v létě a připomínat utrpení 65000 lidí, kteří museli projít komunistickými pracovními lágry a za hrozných podmínek těžit uranovou rudu. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků