Hlavní obsah
Min Tanaka Foto: Divadlo Archa

Do Prahy se vrací slavný japonský tanečník Min Tanaka

Jeden z nejvýznamnějších představitelů japonského moderního tance butó Min Tanaka se po sedmi letech vrací do Prahy. V květnu se v pražském divadle Archa představí 7. a 8. sólově v představení Locus Focus a od den později v duetu s Šiho Išiharou v představení Krok do stínu. Vystoupení umožní poznat, kam dospěl tento tanečník, který seznámil tuzemské publikum s butó ještě za socialismu a jehož vývoj jsme mohli sledovat dvacet let.

Min Tanaka Foto: Divadlo Archa
Do Prahy se vrací slavný japonský tanečník Min Tanaka

Min Tanaka vystoupil v Praze poprvé v roce 1984. Šokoval nejen nahotou, ale hlavně svým syrovým pojetím tance, který nestavěl na kráse a ladnosti, ale ukazoval člověka, jaký je, navázaného na svět zvířat i dětí, nedokonalého, ale přitom překypujícího silou. Dojem umocňoval syrový doprovod elektronické hudby Minoru Nogučiho.

Tanaka však záhy ukázal další tváře, to jak se představení bez pevné choreografie proměňují i to, jak funguje komunikace ve skupině. A vrcholem bylo na začátku devadesátých let uvedení Svěcení jara na scéně Národního divadla, které ukázalo, že Tanaka umí vytvářet i velká představení s mnoha tanečníky doplněná projekcemi, a že fungují nejen v plenéru, ale také v klasickém divadle.

Vazby Tanaky na Prahu ale sílily. Nejenže v roce 1994 otevíral pražské divadlo Archa, přičemž ho doprovázel člen Velvet Underground John Cale. Pro Archu taky vytvořil i tři představení na motivy pohádek bratří Grimmů. Jeho pojetí tak mohli blíže prostudovat i čeští tanečníci a performeři včetně Vladimíra Javorského.

Další je pak poznali při návštěvách Japonska, kde pořádal kurzy svého pojetí, nazývaného Počasí těla. Po sedmileté pauze se kontakty obnovují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků