Hlavní obsah
 

Do Národního divadla se vrací život. Na tříapůlhodinovém maratonu vystoupí přes 200 umělců

Je tomu téměř rok, co pandemie koronaviru znemožnila konání kulturních akcí, ať už divadla nebo koncertů. V sobotu proto Národní divadlo (ND) pořádá kulturní akci s názvem Národ sobě-kultura tobě, kterou chce nejen oživit kulturu, ale také upozornit, kolik uměleckých profesí koronavirus zcela zastavil. Přímý přenos vysílá ČT art v sobotu ve 20:10 hodin.

 
Do Národního divadla se vrací život. Na tříapůlhodinovém maratonu vystoupí přes 200 umělců

Síly se rozhodlo spojit více než 200 účinkujících ve čtyřiceti různých nejen hudebních uskupeních, a to na šesti různých místech historické budovy ND - přední a zadní jeviště, hlediště, vstupní foyer, terasa u trig, podzemní zákulisí. Chtějí ukázat, že i v těchto těžkých časech je možné tvořit a především bavit diváky.

Balet ND se programu účastní dvakrát

První sólistka Baletu ND Nikola Márová a frontman skupiny MIG 21 Jiří Macháček našli společnou řeč, a těšit se tak můžete na unikátní provedení písničky Snadné je žít, navíc v doprovodu Orchestru ND pod vedením Jaroslava Kyzlinka.

Provokativní a zároveň unikátní propojení vytvořili také umělci na první pohled zcela protichůdných světů. Kapela PSH v čele s Vladimirem 518 a sólisté Baletu ND (Sophie Benoit a John Q. Powers). Dvě estetiky, ale společné sdělení – inspirované osudem, symbolickým střetem dobra a zla v baletu Spící krasavice.

Národní divadlo se na jeden den promění na dějiště hudebního festivalu české kultury. Večerem provedou Ondřej Cihlář a Petr Prokop z divadla VOSTO5.

„Tato akce je skutečně výjimečná nejen myšlenkou, ale i složením a kvantitou umělců, kteří zde vystoupí,“ řekl dramaturg festivalu Petr Blažek s tím, že umělci tuto myšlenku zahrát takto obrovský koncert přivítali do jednoho s nadšením.

V rámci tříapůlhodinového maratonu vystoupí kapely Chinaski, Monkey Business, The Atavists, Wohnout. Zazpívat přijdou i legendy Michal Prokop, Václav Neckář, Ivan Hlas, Meky Žbirka nebo třeba Jana Kratochvílová. Skupina Lucie vystoupí s Orchestrem Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka.

Mezi umělci, kteří v sobotu vystoupí v Národním divadle, je i kapela Lucie.

Foto: Novinky

Diváci se mohou těšit na Vojtěcha Dyka, Michala Šupáka, Ondřeje Rumla s Ondřejem Brzobohatým, Lenku Dusilovou, Báru Polákovou s Danem Bártou a píseň Nafrněná s Lenkou Krobotovou, Annou Polívkovou, Annou Fialovou a mnoha dalšími hosty. Vystoupí také Clarinet Factory, DJ Roxtar, Kapitán Demo, nebo Ben Cristovao.

Nová píseň Polákové a Bárty

„Já jsem se strašně těšila a těším, jen se bojím, že pak budu smutná, když si na to pak zas vzpomenu,“ svěřila Novinkám na generálce Bára Poláková s tím, že se jí po koncertování opravdu moc stýská. S Danem Bártou nacvičila před dvěma měsíci novou píseň Domů.

„Je to píseň, která se trochu otírá o pěstounskou péči. Ale myslím, že jsme tuto situaci hlavně s Bárou využili k tomu, abychom si spolu konečně zazpívali,“ usmíval se Bárta.

Hostem bude i Pavel Šporcl, Vladimír Javorský s triem, Poletíme? společně s Davidem Vávrou nebo skupina Noisy Pots s tanečníky z Laterny magiky, nebo Cirk La Putyka, zapojí se i Signal festival a v neposlední řadě také solisté Opery ND – Jiří Sulženko, Richard Samek a herci Činohry ND – David Prachař, Martina Preissová, Alena Štréblová a Pavla Beretová.

Iniciátorem koncertu jsou pořadatelé pražského hudebního festivalu Metronome.
Přímý přenos vysílá v sobotu 27. února od 20.10 program ČT art. Zahájení koncertu živě odvysílá i program ČT1.

Koronavirová opatření

Protože se konečně po dlouhé době v budově Národního divadla něco děje, musí se dbát na bezpečnost účinkujících a všech, kdo se na festivalu podílejí.

„Velký důraz klademe zejména na bezpečnost. Akce pochopitelně proběhne v souladu s aktuálně platnými opatřeními. Vysílat se bude z několika různých stavebně oddělených lokací, kde se budou umělci průběžně střídat. Všichni před vstupem do budovy absolvují test a měření teploty. Všechno a všichni se desinfikují. V šatnách budou umělci usazeni jednotlivě. Je určeno několik různých vstupů pro dělení skupin zaměstnanců. Samozřejmě v zákulisí nosí všichni ochranné pomůcky,“ ubezpečil Novinky mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Může se vám hodit na Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků