Hlavní obsah
Příjemné počasí vyšlo organizátorům bohnického festivalu Mezi ploty vstříc. Foto: René Volfík, ČTK

Do Bohnic dorazilo na festival Mezi ploty na 30 tisíc lidí

Festivalu Mezi ploty v Praze-Bohnicích se o víkendu zúčastnilo podle organizátorů asi 30 tisíc lidí, výtěžek půjde na rozvoj terapeutických programů pro duševně nemocné. Smyslem akce je sblížit svět psychiatrických pacientů a lidí takzvaně normálních.

Příjemné počasí vyšlo organizátorům bohnického festivalu Mezi ploty vstříc. Foto: René Volfík, ČTK
Do Bohnic dorazilo na festival Mezi ploty na 30 tisíc lidí

Na 19. ročník akce přišlo díky slunečnému počasí hodně lidí, vybrat se mohlo zhruba půl miliónu korun, řekl ředitel Psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý.

Na čtyřech velkých hudebních scénách se představilo několik desítek kapel, vystoupilo na 60 divadelních souborů.

Mezi lidmi působili také sóloví komedianti.

Foto: René Volfík, ČTK

"Výtěžek ze vstupného po odpočtu daně a energií jde jako dar ve prospěch léčebny. Použije se na rozvoj terapeutických dílen a aktivit pro pacienty, které nedokážeme z našich příjmů podporovat," řekl Hollý.

Program pro nejmenší

Foto: René Volfík, ČTK

Festival Mezi ploty je podle něj velmi tradiční a zároveň nejznámější aktivitou léčebny. Přispívá ke stírání negativní nálepky psychiatrie jako oboru, léčebny samotné i duševně nemocných. Pomáhá odstranit "stereoptyp, že duševně nemocný je vlastně buď nebezpečný, nebo neschopný". "Snaží se propojovat svět před plotem a za plotem, ukázat, že svět je barevnější než černobílý," popsal Hollý smysl akce.

Mezi ploty byl jedním z účinkujících Xindl X.

Foto: René Volfík, ČTK

"Mnohem víc se letos zapojuje léčebna a terapeutické dílny. Sekce léčebny je víc happeningová, víc zatáhne lidi do společné aktivity," uvedl Hollý. V rámci vlastní hudební scény vystoupily kapely, kde účinkují propuštění pacienti, personál či terapeuti z léčebny.

Na festivalu v psychiatrické léčebně v Bohnicích nechyběl ani Xavier Baumaxa.

Foto: René Volfík, ČTK

Sama léčebna připravila osm vystoupení, z čehož bylo šest kapel a dva soubory divadelní. "Je fajn, že se vydařilo počasí a v těchto příznivých podmínkách účinkující vytvářejí pozitivní, příjemnou a uvolněnou atmosféru, která k ničemu nežene," zhodnotil festivalovou náladu Hollý.

Mezi příznivci hudby a divadla se to hemžilo dětmi.

Foto: René Volfík, ČTK

Konala se také zážitková exhibice terapeutických dílen, kde si účastníci mohli vyzkoušet třeba práci na hrnčířském kruhu. Představily se i jiné aktivity, kterých se účastní pacienti v rámci kreativní terapie - třeba kuchyně, v níž pacienti vaří polévku či pečou chleba ve speciální peci. Součástí přehlídky je i jarmark výrobků chráněných dílen.

Akci podpořil také několikanásobný držitel ceny Anděl Dan Bárta

Foto: René Volfík, ČTK

Každoročně se díky festivalu vyberou na rozvoj léčebny statisíce korun. "Třeba před třemi lety byl výtěžek díky dobré návštěvnosti asi 900 tisíc korun, o rok později 650 tisíc. Loni, kdy pršelo, byl zhruba 130 tisíc. Letos by to mohlo být i půl miliónu, lidí přišla spousta," odhadl Hollý.

Na bohnickém festivalu vystoupil i Jiří Burian alias Gregory Finn se skupinou Southpaw.

Foto: René Volfík, ČTK

Cílem pořadatelů je upozornit veřejnost na obtíže života lidí s psychickými onemocněními. Psychické onemocnění se od běžné nemoci liší tím, že zasahuje velmi silně sebevědomí i vůli, kterou se překonávají životní překážky, uvedl Hollý.

Festival Mezi ploty se tradičně nese v rodinném duchu.

Foto: René Volfík, ČTK

Festival má také vzbudit větší zájem o psychiatrii jako obor, který je podle odborníků dlouhodobě nedostatečně financován. Ovlivňuje to i rozvoj alternativních způsobů péče včetně péče komunitní, kdy by pacient mohl být blíž domovu, uvedl Hollý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků