Hlavní obsah
Ondřej Brousek je jedním z protagonistů inscenace Rod Glembayů Divadla na Vinohradech v Praze. Foto: Viktor Kronbauer

Divadlo online nabízí pestrou škálu forem

Ačkoli se snad blíží doba, kdy diváci budou mít možnost opět spatřit své oblíbené herce živě, stále existuje bohatá nabídka online vysílaných divadelních forem, ať již jsou to záznamy divadelních představení všech žánrů, talkshow, čtení, anebo živě vytvářené online divadelní seriály.

Ondřej Brousek je jedním z protagonistů inscenace Rod Glembayů Divadla na Vinohradech v Praze. Foto: Viktor Kronbauer
Divadlo online nabízí pestrou škálu forem

Pražské Divadlo na Vinohradech v cyklu Hrajeme i v karanténě připravilo na tento týden záznamy inscenací Rod Glembayů (29. 4.), Jak se vám líbí (30. 4.), Její pastorkyňa (1. 5.) a Pygmalion (2. 5.). Hosty Večera bez líčidel (v rouškách) budou tentokrát Šárka Vaculíková a Václav Vydra (30. 4.).

V podání souborů Národního divadla moravskoslezského z Ostravy lze vidět záznam Thomasovy opery Hamlet (30. 4.) nebo operety Krásná Helena (2. 5.). Milovníci baletu si mohou dopřát například baletní pohádku Šípková Růženka z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (1. 5.), taneční pouť Michala Záhory Slavnost (29. 4.), anebo Proces pražského Divadla Ponec v choreografii Dory Sulženko Hoštové (30. 4.).

Kromě záznamu představení bude k vidění i stejnojmenný krátký film režisérky Johany Švarcové o kreativitě, finančním zázemí a dotacích v tanečním divadle.

Městské divadlo Brno nabízí tento týden inscenaci hry Reného Levínského Dotkni se vesmíru a pokračuj v režii Hany Burešové (29.–30. 4.), soubor Geisslers Hofcomoedianten inscenaci road-movie o cestě tří mužů za vysněnou dovolenou ze života do smrti Fitzli Putzli (29. 4.), Divadlo J. K. Tyla v Plzni inscenaci hry španělského barokního dramatika Calderona de la Barca Život je sen (28.–30. 4.).

Amerikánka: V poušti (hrajeme pro Medici) je série živých přenosů divadelního představení Amerikánka s Eliškou Křenkovou a Terezou Rambou, inscenovaných vždy v novém prostoru, mimo divadlo. Další z nich se koná 30. dubna.

Další díly seriálů

I v tomto týdnu lze vidět nové díly živě vznikajících a online vysílaných divadelních seriálů. Velmi křehké větve z pražského Činoherního klubu a Operace Archa libereckého Divadla F. X. Šaldy budou o přízeň diváků soutěžit 30. dubna.

Pokračují také talkshow pražských i mimopražských divadel. Pražské Národní divadlo uvede druhou debatu z cyklu Národní divadlo Talks – Kultura je národ (30. 4.). Dramaturg Jan Tošovský se v ní bude věnovat tématu financování divadel, a to s bývalou ředitelkou Dejvického divadla Praha Evou Kejkrtovou-Měřičkovou, uměleckým šéfem brněnského HaDivadla Ivanem Burajem a ředitelem holešovických Jatek 78 Štěpánem Kubištou.

Hosty talkshow pražského Divadla Ungelt budou tento týden herec Jiří Langmajer a gerontoložka Iva Holmerová (28. 4.) a herečka Alena Mihulová a fotbalový agent Dalibor Lacina (30 .4.). V Divadle v Celetné rozjedou svou Dámskou jízdu Jitka Čvančarová, Jitka Nerudová a Martina Prášilová (28. 4.), z téhož divadla livestream s Ilonou Svobodovou a Alešem Petrášem nabízí přímý přenos části představení Dopisy s možností živých dotazů (2. 5.).

V Best of z cyklu Jsme s vámi z pražského Studia DVA provedou divácky tím nejlepším z dosud odvysílaných dílů Bob Klepl a producent Michal Hrubý (29. 4.), s Evou Holubovou, Petrem Pěknicem a Radkou Fišarovou se diváci mohou potkat ve Speciálu z Tvrze Divice (1. 5.).

Mimořádné setkání tří osobností připravilo pražské Divadlo Viola v online cyklu A přece se hraje… Herec Viktor Preiss, koncertní klavírista Ivo Kahánek a jazzový pianista a skladatel Emil Viklický spojí své vzpomínky na Violu s obecnějšími tématy (29. 4.). V pondělí 4. května pak nabídne záznam generální zkoušky představení Michelangelo, jejíž premiéra se měla konat v dubnu, ale z důvodů koronavirové pandemie byla odložena. V příběhu sochaře Michelangela Buonarrotiho se představí herci Tomáš Pavelka, Kateřina Lojdová a Otakar Brousek ml.

Čtení z knih

Pravidelně lze poslouchat i čtení ze známých i neznámých knih v podání známých herců, a to z řady divadel. Pražské Divadlo Na Fidlovačce čte ze Stockerova Draculy, brněnské Divadlo Husa na provázku z Boccacciova Dekameronu. Z pražského Divadla Kalich přečte na Den matek herec Oldřich Kaiser povídku Stephena Leacocka Jak jsme slavili svátek matek (3. 5.).

Nechybí samozřejmě ani nabídka zahraničních představení. Tento týden je to především unikátní možnost vidět inscenaci Sláva a pád krále Otakara z vídeňského Volkstheateru (29.–30. 4.) v režii Dušana Pařízka s Karlem Dobrým v hlavní roli, která měla na jevišti již svou derniéru. S českými titulky bude na webu www.nachtkritik.de uveden záznam pořízený při loňském představení na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Prostřednictvím programu NT Live online lze vidět záznamy inscenací z londýnského Národního divadla, tento týden například Frankensteina v hlavní roli s Benedictem Cumberbatchem a Johnnym Millerem nebo Shakespearův Večer tříkrálový.

A milovníci opery se mohou tento týden těšit například na Donizettiho opery Marie Stuartovna (28. 4.) a Roberto Devreux (29. 4.) či Verdiho Luisu Millerovou (2. 5.). Vše to jsou záznamy z newyorské Metropolitní opery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků