Hlavní obsah
Jedním z protagonistů inscenace Testosteron je i Oldřich Navrátil (uprostřed). Foto: archiv Divadla na Fidlovačce

Divadelní premiéry: Don Giovanni i Juraj Kukura

Divadelní premiéry prvního březnového týdne čerpají inspiraci z filmu, literatury i klasiky. Vedle nejslavnějšího prostopášníka všech dob Dona Giovanniho se ocitne i Juraj Kukura jako stárnoucí stand-up komik či sedm mužů hrajících o přebytku či nedostatku testosteronu.

Jedním z protagonistů inscenace Testosteron je i Oldřich Navrátil (uprostřed). Foto: archiv Divadla na Fidlovačce
Divadelní premiéry: Don Giovanni i Juraj Kukura

Divadelní podobu filmu Paola Genoveseho Naprostí cizinci uvede pražské Divadlo Na Jezerce. Příběh nutí diváky zamyslet se nad tím, zda se prostřednictvím moderních technologií namísto sblížení neodcizujeme. V dramatizaci a režii Matěje Balcara budou hrát Barbora Kodetová, Ondřej Kavan, Patricie Stolaříková, Milan Šteindler, Petr Vacek a další. Premiéra se koná 5. března.

Pražský divadelní spolek Kašpar uvede 5. března v Divadle v Celetné premiéru hry britského dramatika Patricka Marbera FC Rudý lev. Ve hře, která je na první pohled vyznáním fotbalu, ve skutečnosti jde o životní vítězství a prohry. O tom, co nás žene dál a dává sílu pokračovat. V režii Filipa Nuckollse hrají Jan Potměšil, Miloslav Tichý a Jan Zadražil.

Juraj Kukura je hlavní hvězdou inscenace Městských divadel pražských Přijde kůň do baru, která má premiéru 6. března v Divadle Rokoko. V divadelní adaptaci Grossmanovy knihy, oceněné v roce 2017 Man Bookerovou cenou, vytvoří Kukura roli stárnoucího stand-up komika Dovíka Grunsteina, který se během dvouhodinového vystoupení v baru na periferii nevýznamného města pokusí pobavit publikum a přitom se vyrovnat s vlastním životem. Vedle Kukury se v inscenaci režiséra Martina Čičváka představí i Tereza Marečková.

Sedm mužů tvoří základ drsné komedie Testosteron současného polského autora Andrzeje Saramonowicze o tom, že být člověkem není vůbec jednoduché. Navíc, když ten člověk je muž a jeho pohled na svět kalí přebytek nebo nedostatek testosteronu. Co si myslí muži o ženách se dozvědí diváci, kteří navštíví inscenaci pražského Divadla Na Fidlovačce, která bude mít premiéru 7. března v překladu a režii Tomáše Svobody.

Trochu hodně mimo je titul tragikomedie Štěpána Kozuba a Davida Vyhnálka, která se poprvé představí divákům ostravského Divadla Mír v sobotu 7. března v režii obou autorů. Je to tragikomedie o tématu, které se na divadelním jevišti ještě nikdy neobjevilo, s postavami, které ještě nikdo nepoznal, a s humorem tak černým, že dokáže odlehčit i ty nejtemnější představy.

Dojde i na opery

Dvě operní premiéry se odehrají na jihu i na severu Čech. Smetanovu operu Tajemství vyprávějící příběh nestárnoucí lásky panny Rózy a konšela Kaliny v prostředí malého městečka pod Bezdězem nastudoval soubor Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. V režii Tomáše Studeného a pod taktovkou Martina Peschíka bude mít premiéru 6. března.

Ve stejný den uvádí liberecké Divadlo F. X. Šaldy premiéru Mozartovy opery o slavném potrestaném prostopášníkovi Donu Giovannim. V titulní roli se v alternaci představí Csaba Kotlár a Radim Schwab. Inscenaci nastudovala režisérka Dorotty Szalma a dirigent Stanislav Vavřínek.

A ještě jedna premiéra určená divákům od tří do tři sta třiceti let. V brněnském Divadle Husa na provázku má 7. března premiéru inscenace Cirkus Abrafrk inspirovaná textem světoznámého surrealisty Daniila Charmse. Inscenaci připravila umělecká šéfka souboru a režisérka Anna Davidová ve spolupráci s autorem scény, kostýmů a loutek Františkem Petrákem.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků