Hlavní obsah

Dilema punkerů - vidět Offspring nebo Sex Pistols

Těžkou situace mají v tomto víkendu vyznavači punku. Slavné hvězdy nabízejí hned dva velké festivaly, český Rock For People i slovenský Hodokvas, kde hrají samotní Sex Pistols. V Hradci Králové zase vystoupí The Offspring, na nimiž možná pravověrní ohrnou nos jako nad komercí, ale pořád jde o kapelu, která pomohla v devadesátých let punku na výsluní.

Dilema punkerů - vidět Offspring nebo Sex Pistols

Přibližovat Sex Pistols není ani potřeba, jde o nejslavnější punkovou kapelu, který stála u kolébky stylu a pomohla jej formovat. V kapele jsou samí původní členové, zpěvák Johnny Rotten, bubeník Paul Cook, kytarista Steve Jones a baskytarista Glen Mattlock, kterého později vystřídal Sid Vicious. Kapela se před více než deseti lety sice představila v Praze, ale hraje sporadicky. Zlí jazykové tvrdí, že pouze, když jí dojdou peníze. Faktem je, že její pražské vystoupení bylo zklamáním.

Ani Offspring však nejsou naživo vždy suverénní, zejména pěvecky. Postupně se od punkového rebelantství vzdalují a stává se z nich běžná rocková kapela. Přesto jim nelze upřít význam. Spolu s Green Day pomohli v polovině devadesátých let punk masově prosadit v USA, připoutat pozornost k opomíjeným veteránům a otevřít cestu dalším, často ortodoxnějším skupinám.

Slovenská nabídka

Pro Hodokvas hovoří i to, že "pistole" nejsou jedinou punkovou kapelou v programu. Celý pátek je punkový, ovšem Sex Pistols jsou jedinou skutečně známou zahraniční punkovou kapelou. Dále vystoupí italské soubory Punkreas a Persiana Jones, jenž spojují punk se ska. Zahrají i slovenští nestoři Slobodná Európa a Konflikt.

Punk však není jediným stylem na Hodokvasu. Za hvězdu lze považovat také anglické Skindred, kteří spojují nu-metal s reggae a ragga. V kapele působí bývalí členové crossoverových Dub War. Bohatá je nabídka na Slovensku populárního hip hopu, festival zakončuje vystoupení Cypress Hill. V programu se objeví také I Am X a Paradise Lost.

Ska a hard core na Rock For People

Ani Offspring nejsou jedinou punkovou kapelou na Rock For People. Už ve čtvrtek vystoupí dobře známý hardcoroví Madball z New Yorku, spojení punku a keltské hudby nabídnou Flogging Molly a ska španělští The Locos . Pominout nelze ani Helmet, kteří byli na počátku 90. let jednou z nejzajíměvšjích kapel.

V pátek se pak kromě Offspring představí i němečtí Donots, mexický Panteón Rococo a hardcorem ovlivnění nu-metaloví Britové Enter Shikari. Nemluvě o tom, že na festivalu v sobotu, kdy festival vyvrcholí vystoupením Massive Attack zahraje špička tuzemského ska Fast Food Orchetsra, Tleskač a Sto zvířat i Znouzecnost. Vzhledem k programu obou festivalů, je skutečné dilema, kam jet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků