Hlavní obsah

Death metal nepodněcuje k násilí, tvrdí vědci

Právo, Jaroslav Špulák

Deathmetalové skladby ani jejich texty nepodněcují lidi k násilí. V březnu to konstatovali vědci z hudební laboratoře Macquarie University v australském Sydney.

Foto: archiv kapely

Skupina Bloodbath, zpěvák Nick Holmes uprostřed.

Článek

Ve studii, jejíž výsledky publikovali v magazínu Royal Society Open Science, zjistili, že fanoušci death metalu nejsou znecitlivění vůči obrazům násilí.

Přitom si to mnozí lidé myslí. Dokonce i v hudebních kruzích jsou deathmetaloví fanoušci takto leckdy vnímáni.

„Fanoušci death metalu jsou milí lidé. Nechtějí nikomu ubližovat,“ uvedl profesor Bill Thompson, který se s kolegy již několik desetiletí věnuje vlivům hudby na lidi. „Mnoho lidí má rádo smutnou hudbu, ale to neznamená, že by chtěli být smutní. Stejné je to i s hudbou s agresivními a násilnými tématy. Pro nás je to psychologický paradox, takže jsme byli jako vědci zvědaví, a zároveň je nám jasné, že násilí v médiích je společensky významná problematika.“

Do testu se zapojilo 32 fanoušků death metalu a 48 lidí, kteří mají rádi jiné žánry.

„Cílem experimentu bylo změřit reakce v mozcích zúčastněných na násilné scény a porovnat, jak hudba, kterou poslouchali, ovlivňovala jejich citlivost,“ vysvětlila vedoucí výzkumu Yanan Sun.

Aby tento vliv otestovali, použili dvě zcela odlišné a protichůdné písně, sice Eaten od deathmetalové kapely Bloodbath a Happy od Pharrella Williamse. Účastníkům do sluchátek pouštěli některou ze zmíněných písní a zároveň jim ukazovali dvojice obrázků, před každým okem jiný. Jeden přitom zobrazoval násilnou scénu, například útok na ulici, a druhý něco neškodného, třeba lidi, kteří ulicí jen tak kráčejí. Fanoušci death metalu reagovali na násilné obrázky stejně jako ti, kteří takovou muziku neposlouchají.

Tato zjištění by podle Thompsona měla uklidnit náboženské skupiny i rodiče, jež mají obavy z násilné hudby.

S výsledky výzkumu se ztotožnil i Nick Holmes, zpěvák skupiny Bloodbath, který v rozhovoru pro BBC News konstatoval: „Naše texty jsou neškodná zábava, jak potvrdila studie.“

Sám upřednostňuje hudbu, která je melancholická, dramatická, smutná nebo agresivní a dává mu sílu. Na adresu textu písně Eaten, kterou vědci použili ve studii, poznamenal: „Upřímně by mě šokovalo, kdyby někdo po jejím vyslechnutí zatoužil, aby ho snědl kanibal.“

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám