Hlavní obsah

Dalimilova kronika se představí veřejnosti

Národní knihovna ve čtvrtek v podvečer v Zrcadlové kapli Klementina zahájí výstavu latinského rukopisu Dalimilovy kroniky, který před dvěma týdny zakoupil český stát na aukci v Paříži za více než 10 miliónů korun. Pro veřejnost bude otevřeno od pátku. Faksimile se bude prodávat za 80 korun. Právu to sdělil Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny.

Dalimilova kronika se představí veřejnosti

"Faksimile se bude prodávat pouze na výstavě, která bude otevřena od 1. do 15. dubna, a to od 10 do 18 hodin, s výjimkou pátého dubna. Vystaveny budou všechny rukopisy Dalimilovy kroniky, které máme k dispozici, a navíc tištěná edice a ještě opis ze 17. století. Celkem osm věcí," dodal.

Ve sbírkách Národní knihovny jsou tři úplné rukopisy a dva zlomky psané česky. Nejznámějším z nich je Lobkowiczký rukopis, důležitý mimo jiné tím, že je názornou ukázkou toho, jak volně se ve středověku opisovaly texty - obsahuje totiž prvky první i druhé redakce Dalimilovy kroniky.

Pařížský zlomek Dalimila je k vidění i na internetu na adrese www.memoria.cz spolu s dalšími desíti historickými dokumenty, které už knihovna digitalizovala. Jsou to například Jenský kodex, Krumlovský sborník, Antifonář královny Alžběty Rejčky či Bible olomoucká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků